България вече има 22 плажа с етикет „Син флаг“
Страната ни вече има 22 плажа плажа, сертифицирани с етикет „Син флаг”, и значително по-чисто море. Добрата реклама за по-чисти плажове донесе и повече интерес за чужденците за търсене на почивка у нас.
Българското Черноморие тази година ще се отличи с рекорден брой плажове, които вече са сертифицирани с най-престижният световен етикет за качество „Син флаг”. А най-дългогодишият носител на наградата от 1995-та година е Слънчев бряг, който според експертите по много показатели превъзхожда много от гръцките, турски плажове и дори някои от Адриатическото крайбрежие.
В сравнение с минали години имаме три нови плажа, така че това е своеобразен рекорд за българския туризъм. За първи път 22 флага ще се веят по българското Черноморие.
Сред новоотличените плажове са два напълно нови плажа - „Бяла-юг“ и „Хижа Черноморец-юг“ във Варна, а към престижното отличие се завръща и плаж „Свети Влас“. А отличията „син флаг” са потвърдени от международното жури, чието седалище е в Копенхаген, Дания. Сред носителите на „Син флаг” е и пристанище „Марина Диневи“.
Аз се радвам, че тази новина излиза навреме точно преди новия туристически сезон когато всеки планира своята почивка и може смело да направи своя избор. Естествено, ние препоръчваме плажовете със „Син флаг”, защото те гарантират качество на водата, безопасност, услуги, медицинско обслужване, водно спасяване и едно особено усещане да си на специално място. За тези плажове ние гарантираме, че са едни от най-добрите в света.
Добрата реклама за по-чисти плажове у нас донесе и повече интерес за чужденците за търсене на почивка у нас, като туроператори отчитат повече интерес към южното Черноморие, най-вече на туристи от Чехия, Словакия и Полша.
Като цяло последните години по-голямото търсене е от семейства с деца. Семеен тип туризъм, търсят се различни видове настанявания. От семейни хотелчета със закуска, до тип „ол инклузив“, по-големите хотели. За този сезон оскъпяването е около между 10 и 15% на пакетната цена.
По-голямата част от туристите обаче търсят по-диви и незастроени региони на юг.
„По-голямата част от туристите които идват на юг са такива които идват за повече от три пъти дори, така че са редовни туристи може да се каже на Южното Черноморие“, споделя Маринов.
Резервации предимно от типа „в последната минута” правят и българи, които обаче към този момент се ориентират към пътуване в чужбина. Откриваме Павлина Русева с българска група в най-западното крайбрежие на Португалия.
Тук сезонът за българските туристи стартира преди около месец наравно с другите дестинации които са предпочитани сред българите през първото полугодие на 2023 година, това са обиколни програми комбинация с културно опознавателни маршрути и престой на голяма част на курортните зони на голяма част от Европейските и Африканските страни. Предпочитани дестинации тази година са посока Египет, посока Тунис, те не са изненадващи след европейските страни, голяма част от маршрутите посока Испания, посока Италия, Португалия, една голяма част от Адриатика вече отвориха и стартираха сезона за първите си туристи. Цените тази година са завишени наравно с пътуванията извън страната и съответно и цените по нашето Черноморие.
Оскъпяването за екскурзиите в чужбина също бележи ръст между 30 и 40%. А това лято у нас се очакват и туристи от Турция и Румъния, които не са предпочели груповите пътувания, а са избрали почивка до българското Черноморие с личните си автомобили.
Тенденциите, които така очакваме и в летния сезон и в периодите след това, като цяло 2023 година е годината на културно-опознавателни маршрути, съчетание с места за почивка, добра храна и възможност на туристите да опитат от културата.
Туроператори отчитат и първи запитвания на туристи от Азия след пандемията, свързани с културния и археологически туризъм през есента.