Общество

Проф. Александрова: Ковид разбърка пластовете на вирусите, зимни се появяват през лятото

От Християна Димитрова Християна Димитрова Водещ

Вирусите са си разпределили времето, за да не си пречат помежду си. Вирусите, които през зимата са по-активни, през лятото са други. Ентеровирусите, които са около 60 на брой, могат да влязат в човешкото тяло през носа, устата, очите, храносмилателната система.

Това каза в студиото на Euronews Bulgaria вирусологът проф. Радостина Александрова.

Могат да прездизвикат различни симптоми – от типичната настинка, смущения в храносмилателна система и проблеми със сърцето и нервната система. Добрата новина е, че имаме базов имунитет. Но децата, които за първи път се срещат, обикновено реагират.

Няма специфично лечение на вирусите. Когато се задържи високата температура, има обилно повръщане, хората биха могли да потърсят лекарска помощ.

Любопитното е, че появата на Ковид и мерките срещу него предизвика сериозно разместване на пластовете. Зимни вируси предизвикаха огнища през лятото. Грипът подрани миналата година.

Вероятно, защото поради мерките много хора не ги бяха срещали. Предстои да разберем.

Вирусите могат да ни помагат, унищожавайки бакретии в океана, осигуряват храна на планктона, а той кислород за нас. Възстаноняват равновесието в популациите и ни дават възможност да се справяме с други патогенни инфекции. Истината е, че ако те изчезнат, животът няма как да продължи по същия начин.

В момента се наблюдава синдром в Перу, който е автоимунно състояние, при което имунната ни система атакува нервните ни влакна. Може да се стигне до животозастрашаващи състояния.

Добрата новина е, че в голяма част от случаите хората се възстановяват-между 6 и 12 седмици. В няколко процента се стига до смъртен изход. Това е необичайно повишаване на случаите – над 180. В Перу е и най-сериозното огнище на Денга, вирус, който се предава от комари.

Вижте цялото интервю във видеото.