ЕК: Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани да станат част от ЕС
Трябва да започнем да мислим как Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани да станат част от ЕС. Това заяви председателят на Еврокомисията Урсула Фон дер Лайен, която посети Мадрид. Поводът е началото на Испанското председателство на Съвета на ЕС от 1 юли. То ще продължи през следващите 6 месеца.
Лидерството на Испания начело на Европейския съюз идва в "решаващ момент" за бъдещето на Блока и сигурността на Европа. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. По повод началото на Испанското председателство на Съвета на ЕС от 1 юли тя се срещна с испанския премиер Педро Санчес в Мадрид.
Нека погледнем четири години напред и да се опитаме да си представим как ще изглежда Европа. Можем ли да си представим какъв ще бъде Евросъюза без Украйна, без Молдова, без Западните Балкани? И тези части на Европа да са под влиянието на Русия или Китай? Невъзможно. Така че посоката на движение е ясна. И следователно сега трябва да започнем да мислим как.
Продължаващата подкрепа за Украйна във войната ѝ с Русия бе сред основните теми в дневния ред на срещата и приоритет за испанското председателство. Тя изрази очакване до края на годината да бъдат взети решения за увеличаване на помощта за Киев.
Испания поема ръководството на председателството на Съвета в решителен момент, когато трябва да удвоим подкрепата си за Украйна. Вече изминаха почти 500 дни от бруталното нахлуване на Русия и това бяха дни на страдания, но и 500 дни на впечатляваща съпротива на украинския народ, който смело се бори за свободата си.
Фон дер Лайен отбеляза, че бюджетът на ЕС вече е осигурил на Киев извънредно 30 милиарда евро. По нейните думи са необходими 50 милиарда евро до 2027 година. Скоро ЕК ще предложи законодателни мерки, с които да стане възможно използването на запорираното руско имущество в подкрепа на Украйна. Важно е светът да види, че подобни ужасни престъпления не може да останат безнаказани, заяви тя.
Премиерът Педро Санчес отбеляза четири основни задачи пред Испанското председателство - подкрепата за Украйна, осигуряването на икономическата сигурност на ЕС, продължаване енергийния преход и въпросите с миграцията.