„Приказки от Горната и Долната земя“: Пътешественичката Изабела Шопова с нова книга
„Обичам да приготвям малки сувенири на представянето на книгите ми. Сега съм подготвила артистични разделители за първите нейни притежатели. Може би най-емоционалната история от книгата е когато за първи път се прибирахме от Австралия за България след дългогодишно отсъствие и културният шок беше голям при прибирането. В България ме очакваха неочаквани предизвикателства.“
Това каза в студиото на „Добро утро, Европа“ Изабела Шопова – писател и пътешественик.
Живея в Австралия, другата ми книга е за Антарктида, по-предишната за Южна Америка, където пътешествахме по билото на Андите. Новата ми книга е за нещата, които са ми са се случвали с дъщеря ми по време на тези пътешествия. Горната и Долната земя са Северното и Южното полукълбо. 90% от населението на планетата живее в Северното полукълбо, където е сушата.
„Аз съм и като специалист по Южния свят обаче. Северният свят е много различен от южният. Там има много повече острови, океани. Там звездното небе е различно. Има много места по света, на които не съм била. Не съм стъпвала на континента Африка. Искам да посетя Исландия и Гренландия. Аз съм организирала целия си живот да използвам отпуските си с ресурса, с който разполагам като време да пътувам. Може да се пътува и без грандиозен бюджет“, каза Шопова.
Най-добрият начин да опознаеш някого е като пътуваш с него. Аз съм отгледала детето ми на задната седалка в колата. Винаги когато пътувам някъде правим опит да пътуваме заедно.
„Миналата година бях в САЩ, в пустинята Юта се произвеждат космически симулации за пътуване до Марс, до Луната. Та бях там миналата година. Хората скоро ще обитават тези места и ще пътуват свободно до там. Така както много хора живеят често на околоземна орбита в международната космическа станция. Проблемът е, че ще се сблъскаме с неочаквани проблеми там и няма да сме подготвени за всичко, но с тези симулации се пробваме да намалим неизвестните. Околната среда в пустинята Юта е странна, има големи температурни разлики, изкуствено се забавят комуникациите, за да имитират условията на Марс. От гледна точка на бъдещето не мисля, че е толкова сложно хората да решат искат или не да отидат на Марс, просто сега изглежда така. Но мисля, че аз няма да имам тази възможност, вероятно вече ще съм бабичка. Но препоръчвам хората с болежки да отидат на Марс, ако могат, защото там няма такава гравитация и няма да има толкова скърцания и болежки“, коментира Шопова.
„Не мисля, че когато някой взима решения за себе си е длъжен да дава обяснения защо го прави, това мисля по въпроса с батискафа „Титан“, добави тя.
Целия разговор вижте във видеото.