Общество

Как ще се справим при плащане в евро и лева?

От Юлиян Стоянов Юлиян Стоянов Репортер

Ще се справим ли с плащането с две валути. Могат ли хората да преценят коя валута е по-добре да извадят от протфейла си, когато на етикета в магазина са написани две цени. Юлиян Стоянов провери как ще се осъществи идеята на ресорния министър да има период, в който  да плащаме паралелно в евро и лева.

На пазара срещаме Вера Христова. Току-що си купи ягоди - няма проблем да плаща в каквато и да е валута. „8 лева килограма демек 4 евро. Ако се наложи и държавата реши, че трябва да пазаруваме с евро какво можем да направим. Ама аз съм пенсионер, така че дали ще е по-добре или по-зле не мога да преценя от сега“, казва жената.

Пенсията й е малка, но ако има избор предпочита да получи парите си в евро. „Ако е точно да се спазва по валутния борд да е 1:2 както е - няма значение. А за цените не мога да ви кажа дали ще има промяна. Дали няма да се закръглят към по-високите цени?“

 

Закръгления би могли да има но то би трябвало ако има да бъде в цената. Но не и в рестото. В рестото нещата трябва да се броят до центове или до стотинка. А ако има закръгление в цените то търговците трябва да се обосноват. 

Румен Гълъбинов, икономист

Цветелина все още е студент. Това лято ще работи като детски аниматор, а заплата ѝ ще е около 750 лева. „По банков път ще ми плащат заплатата. Със сигурност предпочитам да бъдат в лева. Може би защото още еврото не е така навлязло в България. Така ще ми бъде много по удобно и няма да имам нужда да го обменям“, казва момичето.

„За тези хора, които си получават заплатите по банков път по картови сметки в момента ги получават повечето в лева. Но предполагам не би било проблем да им се плащат и в евро. Те могат да бъдат превалутирани след това в лева“, казва Гълъбинов.

Но не губим ли пари по този начин? „Може би по курса на банката за деня, който може да не в същия на фиксирания курс“, казва икономистът.

„Имам приятели, които работят дистанционно за фирми, които не са български и им плащат в евро,а  не в лева. И доста често им се налага, ако нямат кеш в себе си да теглят и след това да обменят“, допълва Цвети.

В предложенията за актуализацията на бюджета за тази година влизат и промени в Закона за движение по пътищата. Като например – технически преглед да се минава само след платени глоби.

 

Във всички пунктове за годишни технически прегледи досега това не се е извършвало и аз смятам, че това няма да се извършва, защото днес има новина, че Върховният съд е разпоредил административните услуги, които се извършват в България не могат да бъдат обвързани с неплатени глоби.  

инж. Емил Панчев, председател на Съюза на българските автомобилисти

Има практика само в Босна и Херцеговина да се събират парите от глобите по този начин. А във Финландия и Австрия може да последва дори лишаване от свобода.

Трудно това може да се направи, тъй като много пречки има административни - ние сме се поучили от опита и сме дали също своето мнение в КС по това решение. 

Ако бъде въведена паралелната валута всички 65 пункта за технически прегледи в страната са в готовност да работят и в двете валути.

Обратно на пазара. Практиката сочи, че преди официално да приемем единната европейска валута ще се показват цените и в лева, и в евро. 

Все още нямаме ясна дата от кога ще можем да се разплащаме с две валути. „Аз не виждам как би могли да стане да можем да се разплащаме в евро преди фактически да бъдем приети в еврозоната. Освен ако ЕЦБ не направи някакво изключение за нас“, смята Гълъбинов.

А преди да станем пълноправни членове на еврозоната, политиците имат още работа за вършене, смятат и Цвети, и Вера. Единодушни са също, че най-важно засега е инфлацията да бъде овладяна.