Властта на главния прокурор – какви правомощия има в другите държави?
След отстраняването на Иван Гешев депутатите започнаха да мислят как да променят конституцията, за да може над обвинител номер едно да не е само Бог. Може ли главният прокурор да бъде и министър на правосъдието, или пък изобщо да няма главен прокурор? Как другите държави са устроили своето държавно обвинение и можем ли да вземем пример от тях. Вижте в материала на Георги Карамфилов.
Първото в историята на България отстраняване на главен прокурор повдигна въпроса, върху който вече активно мислят и депутатите в парламента. По какъв начин да се промени устройството на държавното обвинение, за да гарантира отчетност и прозрачност на действията на обвинител номер едно.
„Аз мисля, че откритост и публичност прокуратурата дава достатъчно“, каза Иван Гешев.
Спрямо промените от 2015-а година Прокуратурата на Република България е единна и структурата ѝ е в съответствие с тази на съдилищата в страната. На върха на обвинението седи главния прокурор, а под него са Върховна касационна прокуратура, Върховна административна прокуратура, а до скоро и Националната следствена служба. Обвинител номер едно има правото на методическо ръководство или казано просто издаването на общи указания за работата на Прокуратурата. Освен това главният прокурор може да упражнява надзор на законността, но не да влияе пряко върху производства. В качеството на главен прокурор обаче Иван Гешев многократно е заявявал, че е просто административен ръководител.
Разбрах, че прокуратурата е централизирана, въпреки промените от 2016 година на Христо Иванов. Разбрах, че прокуратурата, а не МВР разследва престъпления. Разбрах, че прокуратурата ръководи следствието, а не съда. Разбрах, че прокуратурата има право на законодателна инициатива, а не определен брой депутати.
Критиците на Гешев го обвиняваха в политическо говорене в продължение на целия му мандат, а именно подобно изказване стана повод Висшият съдебен съвет да го отстрани.
Краят на това, което българските граждани наричат политически боклук.
Гешев вече е освободен и новите идеи за функционирането на прокуратурата започват да прииждат. Зароди се дебат около фигурата на главния прокурор - да стане част от изпълнителната власт, както е ситуацията във Великобритания и САЩ. Те обаче използват англо-саксонската, а не континенталната правна система. На Острова главният прокурор е позиция, която е по-близо да официален юрисконсулт на правителството, отколкото до обвинител. Той се назначава от монарха по предложение на министър-председателя. Главният прокурор на Великобритания назначава де факто ръководителя на прокуратурата, който ръководи самото обвинение. Главният прокурор също така ръководи Правния отдел на правителството и Службата за борба с тежките измами. Той има правомощията да внася в Апелативния съд искове за повторно разглеждане на "неоправдано снизходителни" присъди, да издава заповеди за прекратяване на наказателно преследване, да упражнява надзор над други прокурорски органи и да съветва отделни министри, срещу които са заведени съдебни дела в резултат на техни официални действия. А понякога също се изказва доста грубо към депутатите.
Този парламент е един мъртъв парламент. Вие нямате никакво право да заседавате. Вие нямате никакво дори минимално морално право да седите на тези зелени банки. На депутатите май не им харесва истината. Два пъти вече ги молят да оставят гласоподавателите да решат сами дали тези тук трябва да продължат да седят на местата си. Те блокират гласа на 75 милиона британски граждани. Този парламент е истински позор.
Ситуацията в САЩ е сходна. Главният прокурор е ръководител на Министерството на правосъдието и главен ръководител на правоприлагащите органи на федералното правителство. Главният прокурор служи като съветник на президента на Съединените щати по всички правни въпроси. Той е законен член на правителството. Заемащият длъжността е номинация на президента, след което се назначава с препоръката и съгласието на Сената на Съединените американски щати. Държавният секретар, министърът на финансите, министърът на отбраната и главният прокурор се считат за четирите най-важни длъжностни лица в правителството на САЩ поради размера и значението на ведомствата им. Това обаче не означава, че ще получите отговор ако го попитате за актуални досъдебни производства.
Както знаете не мога да коментирам това или което и да е друго действие на правоприлагащите органи спрямо действащ съдебен процес. Ако преди съм го правил, това е било само за да покажа ангажимента на Министерство на правосъдието към отчетността и прозрачността на наказателния процес. Mоята роля е в пълно съответствие с разпоредбите, които определят отговорностите на главния прокурор съгласно Закона за специалния съветник. И аз следвах тези разпоредби. Ако Ви трябва по-детайлна информация трябва да призовете наблюдаващия прокурор.
За част от изпълнителната власт може да се приеме и главния прокурор в Руската федерация. Той се избира за период от 5 години от президента на Русия и се одобрява от мнозинството в Съвета на федерацията на Русия - горната камара на руския парламент. Ако кандидатът не бъде одобрен, тогава президентът трябва да предложи друг кандидат в срок от 30 дни. Оставката на главния прокурор преди изтичането на мандата му трябва да бъде одобрена както от мнозинството в Съвета на федерацията на Русия, така и от президента. По Конституция главният прокурор на Русия е независим от изпълнителната власт, но самият факт, че бива назначаван и освобождаван от Владимир Путин, повдига въпроса дали това наистина е така. На Службата на главния прокурор e възложено поддържането на обвинението в съда от името на държавата; представителство на интересите на гражданите или на държавата в съда в определени от закона случаи; надзор върху спазването на законите от органите, които извършват детективска и издирвателна дейност, дознание и досъдебно разследване; надзор върху спазването на законите при изпълнението на съдебни решения и много други правомощия, приличащи на тези на българския обвинител номер едно. А както ни показва това популярно в социалните мрежи видео – понякога главният прокурор се занимава и с военната мобилизация.
С помощта на наблюдатели успяхме да приберем вкъщи над 9000 граждани, които са били мобилизирани въпреки посочените от тях здравословни проблеми. Владимир Владимирович – не е имало мобилизация от години и в нейния ход сега установихме много проблеми, който трябва да бъдат много спешно решени.
Темата с главния прокурор в България достигна до идеята за цялостно отпадане на тази фигура от инструментите за държавно управление.
Кирил Петков: От наша гледна точка най-добре е да бъде премахната фигурата на главния прокурор.
Христо Иванов: Да, в една мечтана реалност премахването на главния прокурор е допустим политически компромис.
Делян Пеевски: Обсъдихме с господин Иванов премахването на главния прокурор като цяло.
Главен прокурор може и да няма – така стоят нещата например в Италия - родината на цитирания многократно от самия Иван Гешев – съдия Джовани Фалконе. В италианската правосъдна система отсъства позицията на обвинител номер едно. В Италия има само един Върховен съд по наказателни и граждански дела. Съдът не се произнася с решения по съществото на делата, а се произнася по правилното прилагане на законите от апелативните съдилища или от първоинстанционните съдилища. До съда има Главна прокуратура, чиито членове отговарят за изразяването на становищата си "единствено в интерес на закона" пред Върховния съд по всяко дело, което му е представено. Между различните прокуратури в страната и Главната прокуратура към Върховния съд на Италия няма йерархична връзка, но последната е висшата институция на прокуратурата, както и Върховният съд е висшата институция на съдебната власт. Върховната прокуратура към Върховния съд на Италия трябва да участва във всички дела и не може да избира дали да изрази или не становището си по дадено дело при обжалване. Прокуратурата може също така да подаде жалба до съда "в интерес на закона", веднага щом разбере, че е взето решение в противоречие със закона и частните лица не са подали самостоятелно жалба до съда.
Опциите пред българските депутати по темата са много. Предложение има дори обвинител номер едно да се избира пряко от гласоподавателите.
За Euronews Bulgaria Георги Карамфилов.