Политика

Асен Василев предложи бюджет с дефицит до 3% и без орязване на социалните разходи

От Георги Карамфилов Георги Карамфилов Репортер

Финансовото министерство подготвя бюджет, който отговаря на критериите за влизане в еврозоната. Това обяви Асен Василев при официалното представяне на план-сметката за 2023. За да се свие бюджетният дефицит до 3% се предлага в бюджета да отиват 100% от дивидентите на държавните предприятия, както и орязване на капиталовите разходи. Очаква се бюджет 2023 да бъде внесен в Народното събрание в първата седмица на юли, за да може да бъде приет до края на месеца и да влезе в сила от 1 август.

Бюджетният дефицит ще бъде 4 милиарда и половина, което е 3% или 2.5% на касова основа.

Асен Василев, финансов министър

За да се постигне този дефицити и да изпълним изискванията за влизане в еврозоната обаче са предвидени допълнителни мерки.

„Сто процента дивидент от държавните предприятия. Ще бъдат и прецезирани капиталовите разходи, които ще станат малко над 8 милиарда лева“, заяви Василев.

От ГЕРБ обаче не бяха сигурни, че орязването на разходите за инфраструктурни проекти и увеличаването на приходите за сметка на печалбите на държавните дружества в енергетиката е добра идея.

Това какъв дивидент трябва да се вземе зависи колко са платежоспособни българските предприятия и какви инвестиции ще има.

Теменужка Петкова, ГЕРБ-СДС

„Всичко, което дружествата са планирали като инвестиции ще стане, то няма да бъде повлияно от дивидента и ще продължат работа спокойно“, коментира Венко Сабрутев от ПП-ДБ.

От ДПС заявиха, че все още е рано да се дава финална оценка. Но загатнаха, че ще не са съгласни с всичко, предложено от финансовото ведомство.

„Може да възникнат някои въпроси но те ще се поставят, когато се внесе бюджета“, каза лаконично Петър Чобанов.

ИТН също не бяха убедени, че избраният подход е правилен.

„Нека видим какво ще се реже, но това не е добра мярка, за да влезем в 3-те процента“, беше коментарът на Пламен Данаилов.

Асен Василев обаче уверява, че вече има вдигане на приходите и намаляване на разходите, което прави бюджета „изпълним“.