Депутатите приеха комисия за имунитетите, Кирил Петков се отказа от своя, но не веднага (Обновена)
След почти 4 часа дебати в пленарна зала депутатите решиха да създадат временна комисия за имунитетите на четирима народни представители – Бойко Борисов, Даниел Александров от ГЕРБ, Димитър Аврамов от ДПС и Кирил Петков.
Гласуването в пленарна зала не мина без скандали.
В същото време Кирил Петков обяви, че ще се откаже сам от имунитета си. „Това, което видяхме или поне в моя случай е, че прокуратурата използва своята власт и като политическа бухалка. Това, което мисля, че е най-разумно за цялото българско общество, е да създадем комисия с кратък срок, мисля, че до 18 юли е предложението, така че да няма удължение на срока просто така. До 18 юли са се вземе решение, да се вкара цялата документация от прокуратурата в НС, да се освети, че се използват прокурорите като политически бухалки и аз лично преди комисията да вземе решение ще подам своят имунитет, за да покажа, че комисията по никакъв начин не се използва като чадър”, обясни съпредседателят на ПП.
"Днес искам да заявя няколко факта. Тази Комисия за депутатски имунитети ще има ясен срок до 18 юли да приключи работа. Второ, от ПП-ДБ няма да предложим председател на тази комисия, ще призовем и депутатите от ГЕРБ-СДС също да не предложат председател, за да няма никакви съмнения за конфликт на интереси. Трето, ще си дам имунитета доброволно преди 18 юли - преди комисията да даде своето становище", допълни в последствие Петков от парламентарната трибуна.
Петков коментира и каква е разликата между това сега да даде своя имунитет или да го даде след месец. "Разликата е, че прокуратурата е възобновила производство, което самата прокуратура спря преди година и половина. Какво се случи в тази година и половина? Какви нови факти прокуратурата видя? Какви нови свидетели видя? Какви нови действия видя? Искаме ли ние като народни представители да оставим прокуратурата да действа абсолютно на тъмно като политическа бухалка, или искаме да видим тяхното становище ясно. Какво се е променило за година и половина - нищо!", категоричен е той.
Петков припомни, че преди година и половина в Плана за възстановяване и устойчивост е вкаран механизъм за разследване на главния прокурор, и по тази причина след година и половина без никакви факти, изведнъж прокуратурата решава да възобнови неговото производство. "Няма да оставим тази прокуратура да действа като политическа бухалка, и НС - като висшия орган в държавата, ще осветява всеки път, когато някой си позволява да използва съдебната власт по политически цели", каза още Петков.
„Според нас не е резонно да я има тази комисия, защото поисканите имунитети са спрямо личности, които са се доказали с провиненията си от доста време насам“, каза пред Euronews Bulgaria депутатът Станислав Балабанов от ИТН.
„ПП върви паралелно с това, което изскочи от техните записи. Европейската практика е да се създават такива комисии, но там няма опция евродепутат да си подаде сам имунитета и затова се създават. В България парламентът е дал тази възможност за хора, които се чувстват невинни и имат мъжко достойнство сами да се откажат от имунитет. Като наблюдавам Кирил Петков и Бойко Борисов, явно не са такива и вместо да гледаме важни неща, ще гледаме комисия, която да гледа имунитетите на двама вече приятели. Тяхното приятелство се създаде, защото страхът от затвора е по-голям. Тази комисия е безсмислена, трябваше директно да има обсъждане в зала и ако имаше такова, ние щяхме да подкрепим свалянето на имунитетите на всички депутати, на които са поискани в момента. Може би този срок от един месец им дава възможност да се справят по-бързо с главния прокурор Иван Гешев. Когато видят, че са спокойни по отношение на прокуратурата, комисията ще излезе със становище, че всичко е наред и тия двамата ще продължат да пазят гърбовете си“, каза още Балабанов.
Вижте повече във видеото.