Политика

Анализатори: ДПС са майстори в провокациите и отдавна се готвят за официалната власт

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

„Една голяма част от хората очакват ограничен времеви хоризонт на новото правителство, което е очаквано с оглед преговорите около кабинета. Общественото мнение не се различава особено от предварителните заявки на политиците.“

Това коментира в студиото на „Добро утро, Европа“ социологът Геновева Петрова. Според политолога доц. Мария Пиргова правителството е разнородно и е съставено в кризисна ситуация. По нейните думи разочарованието ще бъде по-голямо от това, което правителството ще свърши.

Пиргова определи избирането на Делян Пеевски за член на конституционната комисия като „недостойно надиграване“ и знак че ГЕРБ има и друго мнозинство, с което може да играе винаги.

„Българската политическа класа се отказва да действа по европейски. Не трябваше да се губи зарядът от 2020 г. и той да завърши с такъв компромис“, смята политологът.

Промяна няма да има. Ние българите се съгласяваме с този модел и явно толкова са ни силите.

доц. Мария Пиргова, политолог

„ДПС са много добри в изработването на провокативни символики и за пореден път станахме свидетели на такава“, коментира Геновева Петрова. Тя отбеляза, че Движението показва траен интерес към фундаментални теми като промяна в конституцията.

По думите на доц. Пиргова ДПС се готвят отдавна за тази роля.

„Поначало се създаде една линия в обществото, че редовно правителство е необходимо. Хората са уморени и не могат много бързо да разчитат знаците и да реагират и на кого да вярват“, коментира политологът.

По отношение на президента – да, формално президентът не е получил повече власт, отколкото му предвижда Конституцията, но на практика се превърна в единствения властови център в държавата. Нещо повече – позволяваше си да действа извън служебното правителство и да взема стратегически решения, които би трябвало да бъдат взети от по-голяма част от народното представителство.

Геновева Петрова, социолог

Социологът прогнозира поддържане, а не успокояване на политическото напрежение.

„Подмяна на промяната в името на управлението. Властта вече е самоцел и за ПП-ДБ, пък за ГЕРБ да не говорим... за тях винаги е била самоцел. В общественото мнение се противопоставиха две тези – президентът усвоява много власт, тя трябва да бъде пресечена с редовно правителство. Парламентът да се върне към ролята си. Аз не съм съгласна, че президентът е усвоил повече власт, отколкото има в Конституцията. И втората теза – че Конституцията е лоша“, смята доц. Пиргова.

„Поначало се създаде една линия в обществото, че редовно правителство е необходимо. Хората са уморени и не могат много бързо да разчитат знаците и да реагират и на кого да вярват“, коментира още тя.

„Рискът да се роди нещо, което се нуждае също толкова много от промяна, е съвсем реален“, смята Петрова.

„Не можем да очакваме успокояване на ситуацията, защото няма подписана управленска програма“, допълни тя.

Целия разговор вижте във видеото.