АвтоФест

Авто Фест, 26.05.2023: Тестове на Toyota Corolla Cross и първото в историята BMW M3 Touring

От Георги Колев Георги Колев Редактор
Global_And
Ангел Харизанов Ангел Харизанов Водещ
Global_And
Атанас Марков Атанас Марков Водещ

Toyota Corolla Cross

 

Това е SUV вариант на най-успешния и продаван модел на Toyota. Автомобилът е базиран върху Corolla E210, и също споделя платформа с така желания от дамите у нас C-HR, както и луксозния Lexus UX. Безспорният лидер на Toyota при компактните SUV-та RAV4 порасна и компанията намери заместник на тази пазарна ниша.

Когато излезе през 2020 г. бе първият модел на Toyota с 5-о поколение на хибридната система. Така Toyota обедини всичко, което пазарът иска, в едно – надежден модел от С SUV сегмента. Името е доказано, за 55 години има 12 поколения и 50 млн. продажби. А Toyota от десетилетия има реноме на производител, който прави едни от най-малко чупещите се автомобили.

Дизайнът е стилен и типично японски, има издължени фарове с дълга линия за светлинен подпис. Фаровете са изцяло LED, както и стоповете. Дължината е 4460 мм, което поставя модела точно в средата на сегмента. Широчината е 1825 мм, а височината 1620 мм. Колесната база от 2640 мм осигурява достатъчно място за пътниците отзад, но определено не е широко.

Броните и страничните панели създават солиден офроуд силует заедно с раздутите калници. Има Красив бял декор под решетката и на задната броня, както и стилен спойлер. По цялата дължина на купето е разположена хромирана лайстна.

В модела дебютира ъпгрейд по въздух и ново 12,3-инчово дигитално табло. Мултимедията също е 12,3-инчов дисплей със сензорно управление. Предлага се като стандарт и има бърза интеграция със смартфони. Багажното пространство е 433 литра, при сгъване на задния ред седалки нараства на 1337 литра. В салона има множество ниши за предмети, няколко порта за зареждане и безжично за телефоните, които го поддържат. Бутоните за подгряването на седалките са огромни и сякаш ще бъдат ползвани от ловци с ръкавици, дизайнът им навява на 90-те.

Базовият мотор е 1,8, тестовият ни е 2,0-литров със 197 к.с., който има и интелигентно задвижване на четирите колела с електромотор с 40 к.с. и 84 Нм, разположен на задните колела. Системата прехвърля въртящ момент при необходимост, но дори да изключите програмата за стабилност, не може да дрифтите. Времето за ускорение до 100 км/ч е цели 7,6 сек и едва ли ще има дори един клиент на модела, който ще се интересува от тази цифра. Това е семеен автомобил, който ще бъде купен от клиент, който ще го кара леко и икономично.

Защото ако се опитате да го настъпите, може да останете без слух. При високи обороти автомобилът е доста шумен, но това е недостатък на повечето самозареждащи хибриди с този тип кутии. Разходът е около 6 л/100 км на дълъг път на магистрала с трима души, което е солиден резултат.

Воланът има електрическа рейка и е доста мек, в завоите шасито е сравнително стабилно, ходовата част е доста стегната сякаш фокусът е германският пазар, пословично известен с предпочитанията на клиентите за по-твърди шасита. Но пък и гладките пътища могат да го понесат, докато у нас неравните отприщват тропания. Отпред има MacPherson, а отзад с триъгълни носачи.

Автомобилът е екипиран с всички системи за сигурност, за които може да се сетите, обединени са в един модул Toyota Safety Sense. Това е първият модел на Toyota с широкоъгълна предна камера. Освен адаптивен круиз контрол, може да ползвате и полуавтономна система и да отлепите ръцете си от волана.

Toyota Corolla Cross е интересно предложение в сегмента и със сигурност ще има доста почитатели, както всеки един модел на компанията.



BMW M3 Touring



Наско го кара за много кратко в Словения заедно с още колеги от България, а сега ние караме първата кола на българска почва, да първата, при първата възможност, която ни се отдаде, защото това е една от най-интересните и желани коли в последно време.

Когато на едно комби литрите в багажника са му по-малко от конските сили, може да се очаква, че то ще е малко по-специално. В случая е много по-специално, защото днес ви представяме първото в историята BMW M3 Touring.

По-задълбочените в тематика ще си спомнят, че имаше концепт на М3 комби от поколението Е46, но за съжаление на мнозина той не видя бял свят. Единствените комбита M-ки в серийно производство са били М5 E34 и легендарното М5 Е60, произведено в лимитиран тираж от 1025 бройки. Поводът днес да се наслаждаваме на този напомпан звяр, с който може да превозите новата си пералня е 50-годишнината на звеното за моторни спортове на BMW - M GmbH.

Дизайнът определено е наслада за окото. Може би защото не сме виждали такова нещо от BMW досега, се осмеляваме да заключим, че изглежда по-добре и от М3 седан, и от купето М4. Просто тази издължена комби форма кореспондира абсурдно-страхотно с по-широките арки на задните калници, приютяващи по-големи колела от предните (20 инча отзад, 19 отпред), но най-вече с карбоновия дифузьор под задната броня, от който стърчат четирите „гърмящи дула“ на спортната изпускателна система Akrapovic.

Жоро не е забелязал, но има допълнителен лип-споилер на багажника, но основното тук е, че BMW от дълги години назад някак си успяват да правят комбитатата си по-красиви от седаните, което е ужасно трудно.

Отпред може би вече свикнахме с тези огромни бъбреци, вече приличащи повече на бобърски зъби, но както всеки път подчертаваме - тук изглеждат на място. При М моделите те са още по-подчертани с остри горни ръбове, които са директно продължение на мускулестите извивки на предния капак и така ги правят да изглеждат като едни огромни тръби, жадни за въздух.

Отвътре получавате същия простор като в Серия 3 комби и същия 500-литров багажник, който може да нарасне до 1510 л, когато спуснете задните облегалки, делими в съотношение 40:20:40. Вратата на багажника е с електрически механизъм и отделно отварящо се стъкло. Отделението за вещи в пода предлага място за щората на багажното отделение и за разделителната мрежа. Като опция се предлагат автоматично издигащи се релси срещу плъзгане на товарите, които не позволяват багажите ви да се пързалят при динамични ситуации на пътя. А такива с тази кола няма да липсват.

В интериорното оформление се отличава новият извит екран, събиращ в едно 12.3-инчовият екран на таблото и 14.9-инчовият сензорен екран на мултимедията, от който се контролират всички функции на автомобила. Графиките са със специален М стил, за да допълнят спортните емоции на водача. Предните седалки разбира се са спортни, като тези в тестовата кола се отличаваха със зрелищна тапицерия, а като опция може да поръчате и истински карбонови състезателни корита.

М3 Touring ще се предлага само във версия Competition и с 4х4 задвижване. Не бързайте да се ядосвате за последното - благодарение на специално настроената xDrive система, М3 е по-бързо, а и имате опция да я изключите, оставайки само на задно.

Сериозната мощност е изстискана от бързооборотен 3-литров, 6-цилиндров редови двигател, отличаващ се с линейно разгръщане на мощността до високите нива на натоварване. Охладителната система и снабдяването с масло са пригодени за високите надлъжни и странични ускорения при шофиране по състезателна писта. Да, това комби би се чувствало страхотно на писта. Специфичната М изпускателна система с клапи с електрическо управление може да трещи яко, обогатявайки цялостното изживяване с емоционален звук. Но кому е нужно той да бъде вкарван и чрез тонколоните в купето е абсолютно неясно. И ненужно. Мощността на двигателя се прехвърля към асфалта от осемстепенна трансмисия M Steptroniс, която има три степени на острота на превключване и може да се управлява с лостчетата на волана.

Така динамиката е същата като при седана на М3, нищо, че колата е със 105 кг по-тежка (1865 кг). До 100 км/ч се изстрелвате за бруталните 3.6 сек., а до 200 км/ч за 12.9 сек.

Стандартно максималната скорост е ограничена на 250 км/ч, но с опционалния M Driver пакет, с какъвто беше оборудвана тестовата кола, прекъсвачът е преместен на 280 км/ч. И тук идва най-важният въпрос - как си съжителстват тази брутална мощ и скорост с практичната комби форма. Отговорът е - чудесно! Ние лично не успяхме да усетим никакви разлики с прецизността, остротата и директността на управлението при М3 седан. Може би ако има някакви, те са възможни да бъдат усетени само при непосредствена смяна на едната с другата кола. Но като имате предвид за сравнения между какви „бръсначи“ говорим, то бъдете сигурни, че няма да ви е лесно да намерите по-прецизна кола зад волана изобщо.

Допълнителна оптимизация е постигната чрез специфични за модела греди в дъното на каросерията и подсилване на багажното отделение.

Дори спирачките имат възможност да се настроят в две степени на острота на реакцията, а като опция може да поръчате карбон-керамични дискове, които няма да прегреят на състезателната писта, но пък може да ви притеснят със скърцане като са студени.

Оставих Жоро да напише всички свои впечатления, както и да повтори характеристиките, а сега какво разбрах от 400 километра, от които 200 по планинските пътища в Рило-Родопския масив, завити пътища с мокър, но неочаквано добър асфалт: Знаете представяли сме ви всичко от М3/4 излязло до момента – на задно предаване, вече с 4х4 версията и фейслифта на модела. М3 Туринг е с по-шумна изпускателна система от тях, да добрия звук се завърна, даже леко ни натовари в последните 100 километра и затворихме клапите. М3 Туринг е с повече мощност в ниските предавки от тях – налягането на турбокомперсорите е повишено и тръгвате наистина като катапулт. М3 Туринг е с по-твърдо окачване от тях – в предишните ни тестове на писта Дракон със седана и купето даже леко ни притесни мекотата на предницата. BMW наистина са направили комбито, към което има много очаквания една идея по-добро от седана и купето. И да, мокрите и хлъзгави пътища вече са безпроблемни за „заклеймените“ BMW и след много тормоз по завоите с опити да я изкараме извън равновесие, това просто не се случи, дори за момент.

Така че спокойно, семейни татковци с бензин в кръвта - има бъдеще и за нас.