Свят

Борбата с пластмасата: Девет милиарда тона отпадъци са генерирани между 1950 г. и 2017 г.

От Габриела Беличовска Габриела Беличовска Международен редактор

Въпреки опитите на държавите да ограничат пластмасата за еднократна употреба стотици тонове от нея замърсяват околната среда. По данни на ООН в периода между 1950 г. и 2017 г. са генерирани над 9 млрд. тона отпадъци. Близо 7 млрд. от тях се озовават на сметищата.

Учените разработват технологии, чрез които очакват да намалят произведения боклук. Една от възможностите, които предлагат, е използването на микроорганизми, например бактерии, които да изяждат пластмасата. Но предупреждават, че и бизнесът трябва да прояви отговорност.

Ако например на пазара има нов полимерен материал, производителите трябва да помислят много внимателно и за края на живота на този материал. Дали може да бъде част от дадена компостируема система, или ще свърши в местното депо за отпадъци.

Хелън Хейлс, професор по химична биология в University College London

На втората годишна среща за замърсяването с пластмаса от Програмата на ООН за околната среда очакват правно обвързващи споразумения. Но предупреждават, че това може да се окаже трудна задача. Различните държави имат различни системи и технологии за справяне с отпадъците.

Става дума за Китай, за Индия, за Сингапур и другите страни. Това са държави с огромно население. Там има огромно замърсяване с пластмаса. Така че, ако става въпрос за смислени ангажименти и сериозност за сключването на договор за замърсяването с пластмаса, всички държави трябва да покажат, че са ангажирани.

Ирени Майтя, университета Moi в Кения

Според ООН, дори и с вече съществуващите технологии, можем да намалим пластмасовите отпадъци с 80% до 2040 г. А част от решението са преизползването и рециклирането на пластмасата.