Политика

Политолози: Лидерството на Борисов в ГЕРБ е пречката пред съставяне на редовен кабинет

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Продължаващото упорство на Бойко Борисов да бъде начело на ГЕРБ минира възможността за съставяне на редовен кабинет в няколко поредни парламента. Същевременно партията на Борисов е договорила правителство с подкрепата на БСП и ДПС, но събитията в прокуратурата от тази седмица са осуетили този замисъл.

Около това мнение се обединиха в студиото на „Добро утро, Европа“ политолозите доц. Милен Любенов и доц. Светослав Малинов.

„Имайки предвид динамиката и очакваните обрати през последната седмица, даже през последните три дни, никой не може да направи стабилна прогноза. Това, в което можем да сме сигурни, е че първият мандат отива към провал, независимо, че формално има още доста време. При всички положения позицията на БСП лиши ГЕРБ от възможността да формира правителство“, коментира доц. Малинов.

До началото на седмицата беше почти ясно, че се е оформила коалиция между ГЕРБ, БСП и ДПС. Според мен бяха много напреднали в разговорите. Сега с категоричното оттегляне на БСП нещата изглеждат почти невъзможни за реализирането на първия мандат.

доц. Милен Любенов, политолог

Любопитна е позицията на ИТН, които все още не са казали категорично дали ще подкрепят правителство с първия мандат, добави доц. Любенов.

Той не изключва търсене на някаква странична подкрепа или опити за падащ кворум, за да мине правителство с първия мандат.

„За ГЕРБ беше много важно да реализират първия мандат, за да покажат, че те са способни да съставят правителство. Сега са в доста по-неизгодна ситуация заради тези разкрития“, коментира доц. Любенов.

Според него напрежението между ГЕРБ и ПП-ДБ е много силно

„Една подкрепа отстрана на ГЕРБ на правителство с втория мандат, без пряко участие в правителството, ще бъде на практика поражение. Те признават своята несъстоятелност и невъзможност да формират правителство с тяхно дейно участие“, каза още политологът.

ПП-ДБ също могат да помогнат за формиране на правителство с техния мандат, като още веднъж влязат в диалог с ГЕРБ. Направят промени в състава на правителство, който са предложили. Тоест, той да стане още по-експертен и по-малко политически. Да се видят фигури, които и да не са свързани с ГЕРБ, да бъдат приемливи за тях.

доц. Светослав Малинов, политолог

По думите на доц. Малинов това не би означавало коалиция или приемане на управлението на ГЕРБ, но „в името точно на създаване на стабилно правителство и уважение спрямо избирателите на ГЕРБ, може да се направят много неща“.

Според анализаторите би било трудно да се направи правителство с третия мандат.

„Няма естествен получател на третия мандат, който да може да събере по един добър за избирателите на първите две партии начин, нещата на едно място. Така че наистина вторият мандат е последният шанс на този парламент“, смята доц. Малинов.

„Когато Борисов е начело на ГЕРБ, с тази репутация и имидж, с тези тъмни и невидими връзки, не знам с кого, но очевидно предмет на прокуратурата и нейната работа, всичко изглежда грешно в момента. Всичко, което Борисов оттук нататък ще прави, ще изглежда грешно и неубедително, освен оттеглянето му. В момента се вижда и от привържениците на ГЕРБ защо няма смисъл да се упорства повече отстрана на Борисов да бъде лидер и водач. Виждате ли какво става – трети поредни избори не може да има правителство, защото Борисов е начело на ГЕРБ. Защото никой не иска коалиция с ГЕРБ, докато Борисов е начело“, каза още политологът.

„Според мен беше договорено мнозинство с БСП и Гешев го развали, но самият факт, че е възможна такава намеса на прокуратура в политика, означава, че зависимите просто трябва да се оттеглят и Борисов е номер 1 в тези лостове, за жалост, на тъмните сили да влияят върху българската политика“, добави той.

Според доц. Любенов оттеглянето на Борисов е неизбежно.

„Проблемът се корени не само в Борисов, но и в други фигури в ГЕРБ, които всъщност водят до затрудняване на възможността да се намери коалиционна формула“, смята той.

Целия разговор вижте във видеото.