Кулеба към Китай: Украйна не приема мирен план с отстъпване на територия
Украйна няма да отстъпи свои територии на Русия. Това заяви украинският външен министър Дмитро Кулеба пред високопоставен китайски пратеник по време на разговори в Киев. Той беше категоричен, че страната му няма да приеме никакви предложения за прекратяване на войната с Русия, които включват загуба на територия или замразяване на конфликта.
Ли Хуей, специален представител на Китай по евразийските въпроси и бивш посланик в Русия, посети Украйна за среща с Кулеба. Специалния пратеник на китайското правителство беше информиран в детайли за принципите на възстановяване на справедлив мир, основан на зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Очаква се по време на обиколката си в Европа Ли Хуей да проведе още разговори в Русия, Полша, Франция и Германия.
В същото време руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва не е получила никакви предложения на хартия за мирно уреждане на конфликта в Украйна от Бразилия или африканските държави.
Отговорихме на призива на латиноамериканските и африканските ни приятели, че сме готови да разгледаме всяко тяхно предложение, което е продиктувано от искрено желание да се допринесе за стабилизирането на световния ред. Но засега, за разлика от Китай, не виждаме нищо на хартия от бразилците или африканците.
На съвместна пресконференция с беларуския си колега Сергей Алейник Лавров, той заяви, че Русия е отговорила на призива за мирни преговори. Изявлението идва в момент, когато южноафриканският президент Сирил Рамафоса заяви, че през уикенда е разговарял по телефона с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски и всеки от тях се е съгласил да приеме "мирна мисия на африканските лидери" съответно в Москва и Киев.
Лидерите на Замбия, Сенегал, Република Конго, Уганда и Египет ще съставят делегацията заедно с Рамафоса, се казва в изявлението му.
Двамата първи дипломати на Русия и Беларус обсъдиха контрола на руско-беларуската граница.
Ще имаме наблюдение на ситуацията на границата, което е свързано преди всичко с предстоящото влизане в сила на нашето междуправителствено споразумение с Руската федерация за обща визова политика и взаимно признаване на визите.
Русия има споразумение с Беларус, което предвижда тесни политически, икономически и военни връзки.
През февруари 2022 г. руските войски използват беларуска територия, за да навлязат в Украйна от север, и поддържат присъствие в Беларус.