Общество

Признание за труда: Доктор от ИСУЛ с отличие за постиженията му в хирургията

От Анелия Джамбазка Анелия Джамбазка Репортер

Клиниката по Хирургия на университетската болница „Царица Йоана“ ИСУЛ беше отличена на наградите за медицина „Балкан медикъл ауърдс“ заради въвеждането на лапароскопски операции при спешни пациенти. Младият хирург д-р Димитър Пейчинов спечели един от най-ценните призове, а именно „Специална награда на пациентите“.

Анелия Джамбазка: Д-р Пейчинов, намирам ви в един много важен за вас момент, непосредствено след като сте получили една от най-желаните награди за млади лекари, а именно „Наградата на пациентите“.

Д-р Димитър Пейчинов: Добре дошли първо в нашата клиника в УМБАЛ „Царица Йоана“ ИСУЛ. Миналата седмица получих тази награда и съм много радостен за това. Това е може би най-голямата награда, която се дава, именно на пациентите, защото не трябва да забравяме че целия наш труд накрая се оценява от резултата, който сме постигнали при пациентите. Част от тях сме излекували, на част от тях сме подобрили начина на живот.

Анелия Джамбазка: Въвеждането на безкръвни методи на операция при спешните случаи, доколко беше необходимо за нашата здравна система според вас?

Д-р Димитър Пейчинов: Ние в Клиниката сме може би едни от пионерите, които въвеждаме в спешността и в България, тъй като „Царица Йоана“ ИСУЛ покрива голяма част от спешността на София, на околността, както и идват и хора по спешност от цяла България. Някои операции, които преди бяха немислими по спешност да се извършват лапароскопски, тук вече ги осъществяваме. Това са различни илеуси с перфорация на стомаха и други видове операции.

Анелия Джамбазка: Имат ли същата успеваемост като отворените операции?

Д-р Димитър Пейчинов: Самата операция повтаря абсолютно стъпките на отворената операция, но се извършва минимално инвазивно през няколко отвора на коремната стена, така че успехът е същият. Плюсът, който получават пациентите е много по-малка болезненост следоперативно, много по-къс възстановителен период, и на практика за няколко дни са възстановени и са готови да се приберат вкъщи. Когато говорим за тези нови методи на оперативно лечение, трябва да кажем че те се извършват със специализирана техника, която е доста скъпа както за болниците, така има и доплащане за тези операции и затова не са толкова широко навлезли в болниците в страната. Въпреки че вече при онкоболните има едно доплащане, което се поема от Здравната каса, от 1200 лева. Това беше една стъпка към улесняване на пациентите от тази гледна точка. Така че както класическите са доказали своите качества във времето, така и лапароскопските се извършват без да се прави компромис с пациентите. Някои от лапароскопските операции се извършват доста по-бързо от опитен хирург, отколкото отворените такива. Мога да дам пример с една апендектомия. Това е най-рутинната операция във всички хирургии в страната, която при нас лапароскопски се извършва много по-бързо, отколкото отворена такава.

Анелия Джамбазка: Колко време отнема когато е лапароскопска и когато е класическа?

Д-р Димитър Пейчинов: При нас такава апендектомия ни отнема около 20-30 минути чисто оперативно време. Ако е отворена, малко по-продължително като време, но резултатът е в пъти по-добър при лапароскопската.

Целия репортаж вижте във видеото.