Общество

„В чужди обувки“: Необичайна изложба ни доближава до света на незрящите и нечуващите

От Анелия Джамбазка Анелия Джамбазка Репортер

Да влезеш в обувките на незрящите и нечуващите е предизвикателство, което рядко можете да изпитате. Именно това усещане предлага изложбата „Изкуство с увреждания“, която среща двата свята, за да ги доближи. Тя се намира в Националния студентски дом в София и е отворена за посетители до 18 май, напълно безплатно. В този нов свят на сетивата ни пренася репортерът Анелия Джамбазка. 

 

Това са Мишо и Полина. За около час тя е неговите очи, а той ще се потопи в света е на една необикновена изложба, която е истинско изпитание за сетивата на незрящите и предизвикателство за виждащите.

Музико е инструментът, който е най-любопитен за Мишо. Той е част от необичайната изложба „Изкуство с увреждания“, вдъхновена от личности с постижения в различни сфери.

 

Истината е, че за да бъде пълноценна изложбата, аз имам нужда от човек, който да бъде заедно до мен през цялото време и да ми казва, това е портрет на еди кой си, ето тук можеш да прочетеш, тогава и аз мога да прочета и съответно човекът ме води през цялата изложба, и уникалното е че имаш няколко минути, в които имаш контакт с един нов човек, обменяте малко, той ти разказва за какво става дума.

Михаил Недков

Полина е автор на изложбата, но изпълнява ролята и на водач между експонатите.

Изложбата не е само за хора с увреждания. Една от целите ѝ е, да доближи посетителите колкото може повече до усещането да не виждаш или чуваш.

 

Това е една от залите. Всяка една от тях е посветена на хора с увреждане . Първата която пропуснахме беше посветена на хората, които не чуват. Тази е посветена на хората които не виждат. Тук на стената има прожектирана брайловата азбука, а тук има три малки пространства, в които можеш да си пъхнеш ръката и да пробваш да четеш на брайл. В тази зала хората прекарват доста време, средно по 15-20 минути. Втората дума е от две букви, и когато я разпознаят вече изключително много искат да разпознаят и другите думи. Освен това те са в свързано изречение, така че никой не излиза преди да е прочел всичко.

Полина Герасимова – автор на изложбата „Изкуство с увреждания“

Вдъхновители на изложбата са писателката Хелън Келър, композитора Бетовен, художниците Фрида Кало, Яйой Кусама, Ван Гог, създателя на азбуката за незрящи Луи Брайл, музикантите Рей Чарлз и Стиви Уондър, астрофизика Стивън Хокинг, атлетите Бетани Хамилтън и Ерик Вайхенмайер. Полина решава да създаде изложбата като я пречупва  през своите виждания за хората с увреждания.

 

В началото приемах това нещо с изключително съжаление към техните увреждания. Беше ми тежко, разплаквах се дори. Сега в момента изпитвам по-скоро изпитвам възхищение към това как те са успели да развият сетивата си и да насочат съзнанието си, да даде информация на това сетиво да прави нещо друго. Т.е. да можеш да четеш с ръцете си, чрез допир.

Полина Герасимова – автор на изложбата „Изкуство с увреждания“

Изложбата е в „Националния студентски дом“ в София до 18-ти май и може да бъде видяна напълно безплатно между 14:00 и 21:00 часа.

 

Посещавайки една такава изложба вие няма да разберете как живеят хората с увреждания, но ще отделите малко от времето си, за да се опитате да си го представите. Защото в това се състои коренът на разбирателството между хората. Да се опиташ да си представиш какво се случва в главата и в живота на човека отсреща. Ако не можете да видите нещо, това не означава, че го няма.

Михаил Недков

За Euronews Bulgaria Анелия Джамбазка.