Общество

Победители в Националната олимпиада по езикова култура: Искаме да останем в България и да предадем нашия опит

От Диана Радева Диана Радева Водещ

Искаме да останем в България и светът да разбере за съществуването ѝ. Да имаме собствени ученици и да им предадем опита ни.  За това мечтаят победители в третата Национална олимпиада по езикова култура. Euronews Bulgaria бе един от медийните партньори на това събитие. В нашето студио са част от победителите – Тихомир Алексиев, Ана-Мария Антонова, Александрина Димова и Радост Йовкова.



Ето какво още споделиха те:

Тихомир Алексиев: Проблемът в България е, че родният ни език се превърна в чужд език. Езикът е символ на нацията.

В българският език правилата се помнят наизуст. Правим справка в речника или в сайта "kaksepishe" на Павлина Върбанова.

Ана-Мария Антонова: Считам, че човек е редно да се предизвиква с научаването на нови езици, но трябва да познаваме нашият, защото той е в основата на всичко което ни предстои.

Определено прави впечатление на нашите преподаватели когато говорим правилно. 

Начинът по който говорим и пишем в България е разнообразен поради регионалните диалекти. Трябва да се набляга повече на нормата и на книжовния език.

Радост Йовкова: За нас българският език винаги е бил на първо място.

Това да си грамотен, да имаш висока степен на езикова култура, не винаги е толкова лесно, но е предизвикателно и интересно. Може да се каже, че това е като наша визитна картичка.

Александрина Димова: Правилото за пълния и краткия член изобщо не е толкова трудно, колкото изглежда на пръв поглед. Когато думата може да се замести с „той“ – използваме пълен член, а когато се замества с „него“ – кратък член. Това е правило, с което хората могат да си помагат. Също така, ако думата е след предлог, никога не се пише пълен член. А след глаголните форми на „съм“ (е, бил и т.н.) винаги се пише пълен член.



Целия разговор вижте във видеото.