Европа

Разнопосочни мнения сред австрийски евродепутати за ветото на България за Шенген

От Габриела Беличовска Габриела Беличовска Международен редактор

Австрийските евродепутати нямат общо мнение кога и как ще се стигне до влизането на България и Румъния в Шенген.

Според Лукас Мандъл от Европейската народна партия и двете държави трябва да станат част от зоната, но това е въпрос, който е пряко свързан с проблемите на Европейския съюз с миграцията.

Австрия свърза ветото за България и Румъния с това, че Европейската комисия не предприема действия, с които да ограничи мигрантския натиск.



Не става дума за индивидуална грешка на България, Румъния или друга страна членка. Грешката е изцяло на ЕС за това, че не сме готови за тази крачка дори след началото на кризата с мигрантите още през 2015 г.

Лукас Мандъл, член на Европейската народна партия

Мандъл подчерта, че Австрия не е единствената страна, която към момента не подкрепя България и Румъния за Шенген. И допълни:



Ние не бива да се месим във вътрешните работи на страните членки. Единственото, за което призовавам, е сътрудничество между властите в България и Румъния с Австрия, Европейския парламент и Европейската комисия.

Лукас Мандъл, член на Европейската народна партия

И докато едни настояват ветото на Австрия да остане поне засега, други смятат, че то трябва да бъде свалено възможно най-скоро. Според евродепутата Клаудия Гамон от “Обнови Европа” блокирането на България и Румъния за Шенген е “грешка”.



“Ситуацията се влошава все повече и повече с течение на времето и не дава признаци да се подобри.”

Клаудия Гамoн, член на “Обнови Европа”

Гамон, чиято партия в Австрия е част от опозицията, твърди, че причината за австрийското вето за Шенген е вътрешнополитическа.

Не мисля, че дори нелегалната миграция е аргументът. Това е причината, която австрийското правителство изтъкна, но всъщност вярвам, че управляващата партия в страната - Консерваторите, е в опасност и по този начин се „хваща“ за това и го използва. Злоупотребяват със ситуацията на България и Румъния, единствено за да придобият политически дивиденти.

Клаудия Гaмон, член на “Обнови Европа”

Само от началото на годината на територията на България са заловени близо 2200 нелегални мигранти. Министерството на вътрешните работи признава, че натискът по българските граници остава засилен.