Рязък спад на иманярските кражби от археологически обекти отчитат в Бургаско
През последната година година има рязък спад на иманярските посегателства и кражби от археологически обекти. Това отчетоха археолози и историци по време на 40-та регионална конференция в Бургас.
Това е нещо, което е нещо което няма да престане според мен, никога. но според мен е намаляло специално в тази част на България, в Югоизточна България поради простата причина че тук си имаме бежанци, от там нататък страшно много присъствие на полиция и гранична полиция, от което пък се уплашиха иманярите и избягаха.
За сметка на тази тенденция, по границата учените се натъкват на изключителни ценности от Изтока, в опит да бъдат пренесени и продадени към западна Европа на колекционери.
България се оказва на пътя на трафик на културни ценности, но той вече, като че ли вече като че ли не е на нашите културни, които се копаят на територията на Република България, а то е всъщност в резултат на военните действия и гражданските войни в Либия и Сирия и практически от тази зона на безредие общо взето определени сили придобиват изключително голямо количество културни ценности, които се опитват да ги пренесат на Запад.
Според специалистите, новият сезон се очертава да бъде интересен но все още с неизвестно финансиране заради политическата нестабилност у нас. След седмица стартира и подводната археологическа дейност, основно около остров Свети Кирик и Юлита.
„Проектът е свързан с финансиране от министерството във връзка с това острова да се превърне в световен център за изкуство. Така че нашите усилия тази година ще бъдат така на две части хвърлени в акваторията на созополското пристанище, където има запазена и пристанищна акумулация от всички исторически епохи на пристанището и останки от потопени праисторически селища“, обяснява Ивелина, специалист по подводна археология.
Продължава подводната работа и по потъналата антична Месамбрия край пристанището на Несебър, както и и проучването на кораби, претърпели корабокрушения край Китен.