Изкуство и метавселена – в нова изложба
Най-новото шоу в музея на изкуствата “Палацо Чипола“ в Рим "Метавселена: хипотеза" събира велики художници от миналото като Де Кирико, Бала, Бочони, Вазарели и съвременни автори на дигитално изкуство.
От последните участват Рефик Анадол, Криста Ким, Примавера Де Филипи, София Креспо – пионери на дигиналното изкуство, виртуалната реалност, изкуствения интелект и триизмерните образи.
Зрителите влизат в своеобразна "лаборатория на бъдещето", която им дава преживяване на границата между материалното и нематериалното.
Инсталацията "Аиола: Плаващи истории" от Фабио Джампиетро и Паоло Ди Джакомо е люлка, която разколебава зрителя между физическия и дигиталния свят.
Прочутата скулптура "Уникални форми на непрекъснатост в пространството" от Умберто Бочони влиза в диалог със "Спомени на минувачите" от Марио Клингеман, визионерска творба, създадена с изкуствен интелект. Тя генерира автономно безкраен поток от портрети.
Картини и скулптури на Федерико Солми взаимодействат с виртуална реалност.
Основната концепция на изложбата е създаване на късо съединение между физическото и дигиталното. Тя се основава на опит с шедьоври от миналото – картини, скулптури и потапянето им в дигиталното. И се получава късо съединение между съзерцанието и потапянето, между материалното и духовното.
В края посетителите се изправят пред творбата на Рефик Анадол, която чрез поредица от алгоритми създава впечатление за влизане в течната и непрекъснато променяща се среда, която наричаме Метавселена.
Изложбата ще остане в Палацо Чипола до 23 юли.