Политика

Каримански: Последните 10 години инвестициите в България са на точката на замръзване

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

„В последните 10 години инвестициите в България са на точката на замръзване, защото ние нямаме среда. Ако държавата трябва да се погрижи за нещо, това е именно за инвестиционната среда, която е свързана, както с политическия риск, така и с реформиране на съдебната система.“

Това заяви в студиото на „Добро утро, Европа“ съпредседателят на коалиция „Заедно“ и бивш депутат от ИТН Любомир Каримански.

Инвеститорите се плашат от това, че няма предвидимост в действията на държавата, коментира финансистът.

Необходимо е да има правителство. Ще бъде престъпление към хората отстрана на това Народно събрание, ако депутатите не излъчат кабинет. Отново се сбъднаха думите, които казвах през цялата кампания – че е много по-добре икономиката, здравеопазването да излязат на преден план пред целия онзи политически религиозен фанатизъм, който осъществяват политически партии.

Финансистът попита какво се случва с обявената от Кирил Петков през 2021 г. голяма инвестиция в завод за смарт автомобили край Ловеч.

По думите на Кариманския лидерът на БСП Корнелия Нинова страда от раздвоение на личността.

„В края на август миналата година Нинова каза, че едно служебно правителство в никакъв случай не трябва да прави бюджет, защото това трябва да е в прерогативите на редовно правителство, което да изпълнява политики. В същото време, малко по-късно, не знам дали надъхана от „Продължаваме промяната“ или от други свои колеги или пък заради раздвоението на личността, тя каза, че служебният кабинет задължително трябва да вкара бюджет“, посочи съпредседателят на коалиция „Заедно“.

„Чудя се електоратът на БСП на коя Корнелия Нинова вярва – на тази от края на август или на тази от края на октомври?“, допълни той.

Без стартиране на разрешаване на проблема с демографията, ние нищо не можем да направим. Демографията е в основата дори и на бюджета, ако погледнем в дълбок разрез.

Според Каримански непременно трябва темпът на ръст на приходите в бюджета да изпреварва този на разходите, ако искаме да се справим с дефицита.

„Ако се вземе средносрочната бюджетна рамка, тогава бюджетът за 2023 г. трябва да се съобрази с този 3-процентен дефицит именно в един такъв период от време и тогава ще бъде по-лесно, но ако се изисква във всяка една година бюджетът да приключва на под 3% дефицит, тогава ще бъде доста по-сложно, при условие, че толкова много промени се направиха в законодателството в 48-ото Народно събрание, което раздухват разходната част много“, коментира още той.

По думите му големите системи трябва да започнат да бъдат реформирани – социалната, здравната.

Каримански е на мнение, че трябва да има единна ставка на ДДС.

„В Европа мерките отпадат една след друга вече, нямаме нужда от тези мерки, наложени още от времето на Ковид. Защо все още продължават тези енергийни компенсации на калпак, това е абсолютно ненормална работа“, подчерта финансистът.

Според него законът за таван на надценките не е добър и не може да бъде приложен на практика.

Каримански заяви, че не съжалява, че е напуснал ИТН.

Целия разговор вижте във видеото.