Общество

Kакви деца ще оставим на бъдещата Земя: Първият български космонавт се приземява преди 44 години

От Euronews България Euronews България
Georgi Ivanov Kosmonavt Георги Иванов, първият български космонавт

Първият български космонавт се приземява на този ден преди 44 години. Полетът се провежда на 10 aприл 1979 г. , когато Георги Иванов и международния екипаж с Командир Николай Рукавишников е изпратен в орбита около Земята с космическия кораб „Союз -33“. Те прекарват в космоса общо едно денонощие, 23 часа и една минута, а за това време успяват да направят 31 пълни обиколки около Земята.

Поради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция „Салют 6“, с над допустимата скорост се сближава с орбиталната станция, тогава системата за управление включва коригиране на скоростта. По време на корекцията едната страна на горивната камера на основния двигател прогаря.

„Полетът беше прекратен със заповед от Центъра за полети и ни бе наредено да се завърнем на земята в рамките на 12 часа" - Иванов

През това време Иванов заснема две ленти със снимки на фотоапарата си „Киев 4“ и успява да преспи четири часа. Командирът на кораба остава буден, с притеснението, че ако резервният двигател не сработи, могат да останат в орбита.

Georgi Ivanov Rukavishnikov Николай Рукавишников и Георги Иванов

Полетът налага да се използва резервния двигател, който също е бил наранен и те влизат в балистичен спуск или т.нар. свободно падащо тяло от голяма височина.

Освен като първия български космонавт, Иванов остава в историята и със своето ненадминато самообладание. По време на аварийното приземяване на кораба, той запазва спокойствие и равномерен пулс.

За изплашване не може да има време в такива моменти, човек действа според инструкцията

По интересно стечение на обстоятелствата дата 12 Април съвпада и с друг бележит момент от космонавтиката. Преди 18 години на този ден Юри Гагарин излита с „Восток 1“ за да направи първата пълна обиколка на Планетатa и да постави началото на космическата ера.

След драматичното приземяване на „Союз -33“, България се нарежда сред осемнадесетте космически държави, признати от Организацията на Обединените Нации. Иванов и Рукавишников се нареждат на шесто място като участници в пилотирането на космически полети.


Анализирайки този труден и извънреден полет, държавната комисия на СССР стига до извода, че той е дал много важни данни за по-нататъшното развитие на космическите полети.


„След този полет се създаде нов двигател на космически кораб „Съюз“ с други принципи на подаването на гориво“ . - Иванов

На тържествена церемония първият секретар на БКП връчва на Иванов и Рукавишников наградата „герой на Народна Република България“. Леонид Брежнев награждава двамата космонавти с медал и ги признава като "Герои на Съветския съюз".

Действително осъществих мечтата си, но този полет нямаше да бъде възможен без огромния труд на български учени, специалисти и работници

Георги Иванов

14 май 1979 г. Георги Иванов е тържествено посрещат на родна земя като първия българин обиколил Земята. Пред Живко Константинов споделя:

Често ми задават въпроса – каква планета ще оставим на бъдещите деца, аз пък им задават обратния въпрос- какви деца ще оставим на бъдещата Земя"

 

____

По материала работи: Ивета Велева