Задачите пред новия парламент: Кои са най-неотложните приоритети пред депутатите? (Обновена)
Народното събрание се готви да посрещне новите 240 депутати за първото заседание на 49-ия парламент в сряда. В двата месеца от разпускането на предишния парламент в сградата не са правени ремонти. Всички зали обаче са основно почистени и подредени. Ден преди старта парламентарните групи се събират на технически срещи. Направена е и профилактика на системата за гласуване.
По Конституция най-възрастният присъстващ народен представител открива първото заседание на новоизбраното Народно събрание. Най-възрастният депутат и в този парламент е Вежди Рашидов, който ще открие и първото заседание на парламента. Най-младият пък ще е Георги Кръстев от ГЕРБ-СДС, роден през 1999 г.
Очаква се на първото заседание да бъде избран и постоянен председател на парламента. След това започват задачите, а основната сред тях е новият държавен бюджет.
Дебатът, който се водеше е, че при действащи приходни и разходни политики, които се приети от последните три парламента, дефицитът за 2023 възлиза на 6.9%.
Влизането в Шенген и еврозоната също е сред главните приоритети. А за да приемем единната европейска валута е нужен бюджетен дефицит от не повече от 3%. Въпреки съпротивата от страна на някои от политическите сили, служебният кабинет е категоричен, че ще внесе законопроектите, нужни за влизане в еврозоната.
Суверенитетът в 21 век е ти да си част от решенията. Да влияеш на решенията, които в крайна сметка влияят на теб.
За да се осъществят тези плащания обаче са необходими реформи в правосъдната реформа. Сред тях разделянето на антикорупционната комисия с част с разследващи функции, както и въвеждането на механизъм за разследването на главния прокурор.
Предоговарянето на ангажиментите за намаляване на въглеродните емисии от въглищните централи също е важен аспект, защото потенциална такава процедура ще блокира голяма част от плащанията по третия транш от ПВУ. До момента заявките са, че въглищни мощности.
И последно, но не на последно място. Депутатите трябва да решат дали да се промени българската позиция и страната ни отново да изпрати военна помощ за Украйна. Въпреки ясната позиция на служебния кабинет, че бъдещи такива намерения нямат.
Задачите пред новия парламент са много. Дали обаче ще има разбирателство, за да бъдат решение належащите проблеми – топката е в ръцете на депутатите.
Още по темата от Георги Карамфилов – вижте във видеото: