Общество

До пет години се очаква пускането на ваксина срещу рака

От Euronews България Euronews България
Vaksini BGNES Снимка: БГНЕС

До 5 години се очаква създаването на ваксина, с която ще може да се лекува рак, сърдечно-съдови и автоимунни заболявания. Това става ясно от изявления на експерти от фармацевтичната компания „Модерна“, предаде „Гардиън“.

Д-р Пол Бъртън, главният медицински директор на компанията, обяви в ексклузивно интервю за изданието, че ефективността на ваксината ще спаси живота на милиони души. Според него по-уязвимите хора към респираторни заболявания ще имат защита, тъй като инжекцията е подобна на ваксината срещу Ковид, както и на тази срещу грипните заболявания (RSV).

Д-р Бъртън допълни, че фармацевтичният гигант ще предложи „персонализирани ваксини срещу множество различни видове тумори“. Той съобщи още, че генетичната причина за сериозно заболяване ще се открива с помощта на модерна технология.

Как работят персонализираните ваксини?

Молекулата на иРНК кара клетките да произвеждат протеини. Когато пациент е болен от рак, лекарят взима биопсия. След което тя се дава за изследване в лаборатория. След приложен алгоритъм, който определя кои мутации развиват рака, протеините се внедряват и образуват антигени. Протеиновите клетки атакуват мутиралите клетки и след сблъсък предизвикват имунна защита на тялото, обясни д-р Пол Бъртън.

"След десет години ще навлизаме в свят, където наистина ще можем да идентифицираме генетичните причини на едно заболяване и ще можем да ги "изрежем" и ремонтираме с помощта на иРНК технология", допълни специалистът.

След експериментално проучване, "Модерна" обяви своите резултати от иРНК ваксина за грипните вируси, според които тя е около 84% ефективна при предотвратяването на два симптома - кашлица и температура (при възрастни хора над 60 години – б. р.).

Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) коментира, че изпитанията, свързани с новата ваксина ще бъдат ускорени.

Персонализираната ваксина срещу рак на "Модерна" пък показва резултати при пациенти с рак на кожата – меланом. Тествани са 157 души и изводът е, че завръщането на болестта след прилагането на препарата, по-трудно може да се осъществи.

Други технологии

"Пфайзер" също е започнала ваксина срещу грип, отново основана на иРНК-технологията, и в партньорство с "Бионтех" се е насочила към други инфекциозни заболявания, включително херпес.
Други технологии, които разработват ваксини от следващо поколение на базата на протеини, като например ваксината за Ковид, използва и базираната в САЩ компания "Новавакс". Нейната инжекция има по-силно въздействие и помага на имунната система да отблъсне вируса.

По материала работи стажант-репортерът Вилислава Добринова.