Свят

Урсула фон дер Лайен: Връзките на Китай с Русия могат да обуздаят войната

От Euronews България Euronews България
Ursula AP Снимка: AP архив

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Пекин да играе "конструктивна" роля за постигането на мир в Украйна, преди съвместно посещение в Китай с френския президент Еманюел Макрон.

В интервю за "Файненшъл таймс", цитирани от БНР, Фон дер Лайен посочи, че единният блок е "загрижен от приятелската позиция на Китай с Русия", но добави, че Пекин трябва да използва връзките си с Москва, за да се обуздае войната, която започна преди малко повече от година.

Китай е в позиция да влияе на Русия по конструктивен начин и следователно властите в Пекин носят отговорност. Не можете да бъдете по средата – не можете да бъдете за половината от международния ред

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия

"Ако има една страна, която може да накара Москва да промени сметките си, това е Китай“, каза представител на Елисейския дворец преди тридневното държавно посещение на Макрон в азиатската държава.

Макрон ще бъде придружен от Фон дер Лайен, която миналата седмица предупреди в реч, че начинът, по който Пекин реагира на войната на Владимир Путин, ще бъде "определящ фактор" за бъдещето на отношенията между Китай и ЕС.

Френският служител, цитиран от "Файненшъл таймс", също така подчерта уникалния капацитет на Китай да "има важен ефект за "промяна на играта" по отношение на военния конфликт", но добави, че може да помогне или да навреди в зависимост от избора на Пекин.

Той отбеляза, че Еманюел Макрон е убеден, че е важно Франция да се ангажира отново с Китай и да направи двустранните отношения "по-предвидими", но същевременно призна за по-всеобхватното геополитическо напрежение, което е "много сложно и трудно" да бъде оправено.

От Париж посочват, че Макрон ще има "около шест или седем часа" срещи със Си Цзинпин по време на предстоящото пътуване, което ще започне в сряда в Пекин и ще завърши на 7-и април в Гуанджоу.

Фон дер Лайен подчерта и важността на поддържането на отворени дипломатически канали с Пекин, като същевременно добави, че войната бележи "преломен момент" за ЕС, тъй като той се стреми да защити международния ред.

Председателят на еврокомисията иска да се "намали риска" в отношенията с Пекин в някои области, вместо да се приеме позицията на САЩ за цялостно оттегляне от Китай.

Пътуването на двамата лидери от ЕС контрастира с решението на американския държавен секретар Антъни Блинкен да отмени посещението си в Китай през февруари. Решението му следва предишни посещения на германския канцлер Олаф Шолц, който пътува до Пекин през миналия ноември, и испанския премиер Педро Санчес, който беше в Китай през миналата седмица.