Европа

Маринела Величкова, Скопие: Отричането на българите тук не може да продължи до безкрай

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

„Културният център „Иван Михайлов“ беше регистриран през 2019 г. Напрежението около Иван Михайлов се появи през 2022 г. Тоест две-три години по-късно. В този период от време нито името, нито дейността на сдружението някому е пречила. На откриването на помещението на този клуб в Битоля обаче от България дойдоха премиер, вицепрезидент, външен министър и много политици. Тогава сякаш започна тази вълна на недоволство и твърдения, че наименованието на клуба е провокация.“

Това коментира за Euronews PrimeTime кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова. По думите ѝ действията на властите в Скопие по отношение на българското сдружение в Битоля не е изненада.

Тя отбеляза, че от всички над 17 000 сдружения в РСМ единственото заличено сдружение според приетите набързо през ноември 2022 г. законодателни промени е тъкмо Културният център „Иван Михайлов“ в Битоля, но се очаква същата съдба да сполети и клуба „Цар Борис III“ в Охрид, чийто секретар Християн Пендиков беше брутално нападнат и пребит в началото на тази година.

Противопоставянето между управляващи и опозиция в РСМ е едно от нещата, които пряко влияят на отношението към и със България, включително и в обществото тук.

„Ретроактивното действие принципно, всеки юрист би го казал – не само в ЕС, не е сред най-законовите неща, които може да гласува един парламент“, подчерта Величкова.

Тук се подготвя още един, нов закон за сдруженията и фондациите, който този път ще мине през Венецианската комисия, защото периодът е такъв, че законодателството в РСМ трябва да се хармонизира с европейското законодателство. Леко се съмнявам, че сегашният закон за сдруженията и фондациите, по който Културният център „Иван Михайлов“ беше заличен, съответства на европейските изисквания за това.

Никой не знае какво ще включва новия закон, защото за него няма информация от правителството или парламента.

Величкова припомни, че РСМ има опит с подобни решения – преди доста години в начало на века в Охрид беше учредено едно друго българско сдружение – „Радко“ (един от псевдонимите на Иван Михайлов). Тогава с решение на Конституционния съд това сдружение също беше забранено и заличено от Централния регистър. Тогава хората от сдружението стигнаха до съда в Страсбург, който отсъди, че подобно заличаване е неправомерно и че едно име не би могло да бъде заплаха за нечия националност, самочувствие и т.н.

Засега медиите в РСМ не коментират, а само информират за реакциите на България, стана ясно от думите на Величкова. Крайното противопоставяне и острата лексика трябва да бъде променена, категорична е тя.

„Ситуацията в момента между двете държави, а и по отношение на нагласите в самата РСМ, включително на битово ниво по отношение на България, е в най-ниската си точка през последните 30 години, която изобщо можем да си представим“, посочи Величкова.

По нейните думи обаче тази история няма да спре дотук.

„Елиминирането на възможността да се приеме, че в РСМ има българи и че те имат равни права с всички останали, не може да продължи до безкрай“, подчерта тя.

Целия разговор вижте във видеото.