Политика

Елена Поптодорова: Финландия и Швеция де факто вече са в НАТО

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Дипломатите и политиците се опитват да постигнат пакетно движение на Швеция и Финландия към НАТО.

Това каза в студиото на Euronews Bulgaria дипломатът и вицепрезидент на Атлантическия клуб Елена Поптодорова.

Случиха се доста неща през последния месец. Тежкото земетресение в Турция преобърна до голяма степен нагласите на самия Ердоган и политическата класа там. Два дни след това Столтенберг вече беше в Анкара, за да изкаже съчувствие, но и за да предложи помощ от НАТО и да обсъжда членството на Финландия и Швеция. Самата Швеция се впусна незабавно с помощ. Има възобновяване на разговора.

 

Основното искане на Турция е екстрадиция на функционери на ПКК. Швеция даде своята позиция, че екстрадиция се прави само при доказани обвинения и нарушения, но оттам нататък разговорът премина в по-дискретен ракурс. До преди това, според мен, добре организирано запалване на Корана имаше напредък и дори се казваше, че Швеция е изпълнила това, което се очакваше от нея.

Днешното възобновяване на разговора дава сериозни надежди.

Същевременно има кръгове в НАТО, които продължават да спекулират относно разделяне на двете държави.

Финландия и Швеция станаха де факто членове вече, тъй като тяхната и гражданска, и военна подготовка – те са изцяло интегрирани със структурите на НАТО. И няколко държави-членки вече поеха ангажимент за пряка военна защита при някаква заплаха.

Очаквам, че ще има ускоряване на процеса след 18 юни. В Унгария вече има официален календар на дискусиите, така че това също помага. Това би оставило Турция в пълна изолация, а тя няма никакъв интерес да създава прегради и напрежение в НАТО. Тя поддържа много специфични отношения с Русия, но никога това няма да стане за сметка на членството ѝ в НАТО.

 

Реакцията на Москва от самото начало беше по-обрана отколкото аз поне си представях. Очевидно Русия е по-заета с непосредствените си граници, това което нарича близка чужбина.

Грузия от години се опитва да пази баланс между европейките настроения на населението и един застрашителен съсед в лицето на Русия, който се опитва да контролира положението в самата държава.

Вижте цялото интервю във видеото.