Унгария подкрепя членството на Швеция в НАТО
Парламентът на Унгария ще одобри заявлението на Швеция за присъединяване към НАТО.
Това съобщи унгарската делегация след среща с председателя на шведския парламент. Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг приветства решението. Унгария е единствената страна, освен Турция, която все още не е одобрила съвместната кандидатура на Швеция и Финландия за влизане в Пакта.
Унгария подкрепя членството на Швеция в НАТО, съобщи заместник-председателят на унгарския парламент Чаба Хенде. Унгарското правителство, президентът, премиерът и повечето народни представители ясно изразиха подкрепата си. Официално унгарска парламентарна делегация обяви, че подкрепя присъединяването на Швеция към НАТО. Посещението й се състоя на фона на двудневно неформално заседание на министрите на отбраната от ЕС в шведската столица и на среща между генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и шведския министър-председател Улф Кристершон също в Стокхолм. Швеция понастоящем е ротационен председател на Евросъюза.
Столтенберг призова Турция и Унгария възможно най-скоро да ратифицират присъединяването на Швеция и Финландия към пакта.
Видях докладите на унгарската парламентарна делегация, която току-що посети Швеция, и че тя изпраща положително послание и препоръчва ратифициране. Така че, все още имаме да извървим известен път, но постигаме напредък и засега това остава най-бързият процес на ратификация в съвременната история на НАТО. Досега вече 28 от 30-те съюзници са го направили.
Столтенбелг отбеляза, че Анкара и Будапеща са подписали протоколите за членството на двете страни, като се очаква унгарският парламент да одобри ратификацията на 20-ти март. По неговите думи има напредък и с Турция, след като президентът Реджеп Ердоган се е съгласил разговорите с Хелзинки и Стокхолм да бъдат възобновени.
Унгария и Турция са единствените членки на алианса, които все още не са одобрили заявките на Швеция и Финландия за влизане в НАТО. Заради руската инвазия в Украйна миналата година двете страни се отказаха от дългогодишната си политика на военен неутралитет и обявиха желание да се присъединят към алианса.
По повод войната в Украйна генералният секретар отбеляза, че Русия предприема нови нападения. Трябва да отговорим за продължаване на военните доставки за Украйна, за да може тя да надделее, посочи Столтенберг.