Спорове за закон срещу депортирането на мигранти във Великобритания
Разгорещени спорове предизвика проектозакон на кабинета на британския премиер Риши Сунак. Текстът предвижда всички влезли нелегално в страната да бъдат задържани и депортирани в рамките на около месец.
Обединеното кралство предприема мерки срещу мигрантите, които пристигат по южното крайбрежие с лодки. Съгласно предложения нов закон, с изключение на децата и хората с увреждания, пристигащите с такива лодки ще бъдат задържани за срок до 28 дни и след това депортирани. Ресорният министър твърди, че това ще възпре трафикантите на хора.
През следващите години развитите страни ще бъдат изправени пред безпрецедентни нива на натиск от все повече хора, които напускат развиващия се свят и се насочват към места като Обединеното кралство. Ако не действаме днес, утре проблемът ще се влоши.
Критиците, включително опозицията и неправителствените организации, твърдят, че планът е неетичен и правителството предприема грешен подход. Върховният комисариат на ООН за бежанците дори алармира, че текстът е несъобразен с международното право.
Ако правителството наистина иска да се опита да реши тези проблеми, това, което трябва да направи, е да се съсредоточи върху създаването на безопасни хуманитарни маршрути за хората, идващи в Обединеното кралство.
Премиерът Риши Сунак на няколко пъти подчерта решимостта на правителството да продължи проекта.
Ние сме страна, която винаги е била гостоприемна към тези в нужда. От 2015 насам сме приели почти половин милион души – от Украйна, Сирия, Афганистан, от Хонконг.
Мярката е част от опитите за справяне с нарастването на броя на хората, пристигащи в Обединеното кралство през Ламанша. От 300 души през 2018 г. на повече от 45 000 през 2022 г.