Европа

Оръжията за Украйна и растящата инфлация основни теми на изборите в Естония (Обновена)

От Euronews България Euronews България

Около 1 милион души имат право да определят състава на следващия естонски парламент. Над половината вече са дали своя глас по време на предварителното гласуване, мнозинството от тях онлайн.

По данни на Естонската избирателна комисия към 19:00 ч. местно (и българско) време избирателната активност дотига 63%.

Това са първите парламентарни избори в страната след като Русия започна войната в Украйна. Инвазията беше централна тема в кампанията.

Според проучванията с около 30% води дясно-центристката либерална „Партия на реформите” на премиера Кая Калас, която е един от най-последователните поддръжници на Киев.

Посоката, в която върви Естония: ние подкрепяме отворена, приятелска, западно ориентирана, натовска и европейска страна, докато другата коалиция определено гледа по-скоро навътре, не помага на украинците.

Кая Калас, министър-председател на Естония

Втора според прогнозите с 21% е популистката националистическа Консервативна народна партия - с обещания за по-ниски сметки за енергия и обещанието да не приемат нови украински бежанци.

Лидерът на партията обвинява Калас, че подкопава отбраната на Естония като дава оръжия за Украйна.

Никога не сме поставяли под въпрос подкрепата за Украйна, никога не сме поставяли под въпрос членството на Естония в НАТО. Това са просто безумни приказки. Били сме много критични към правителството, защото не оцениха риска за Естония и за естонската сигурност и отбрана.

Мартин Хелме, лидер на Консервативна народна партия

На трето място остава водената от бившия министър-председател Юрий Ратас, Естонската центристка партия, която понесе негативи от споразумение за сътрудничество, което имаше с „Единна Русия“ на Владимир Путин.

Euronews ви представя най-важното, което трябва да знаете за естонската политика, партиите, личностите и централните теми на изборите в Естония днес:


Как се стигна дотук?

Министър-председателят Кая Калас изненадващо спечели на парламентарните избори през 2019 г. и реши да формира дясноцентристка правителствена коалиция със своята Реформистка партия и Естонската центристка партия. През юни 2022 г. обаче Калас изхвърли Центристката партия от правителството, след като те застанаха на страната на крайнодясната партия EKRE по въпросите на образованието и след разногласия по отношение на разходите и политиките за социално подпомагане.

Това накара Калас и реформаторите да търсят ново коалиционно правителство със Социалдемократическата партия и партия Isaamaa (в превод – „Татковина“), за да си осигурят мнозинство в парламента. При толкова много политически възходи и падения през последните няколко години, подготвени ли са естонците за вота в неделя? Изглежда, че са.

„Мисля, че изборите са в съзнанието на много хора и бива отразявани доста в медиите“, обяснява Мари-Лийс Якобсон, доцент по политическа социология в Талинския университет.

„Анкетите са чести и изборите са част от ежедневните разговори на всички“, допълва експертът пред Euronews.

Как протичат изборите в Естония?

На 5 март ще бъдат избрани 101 мандата в парламента, които в момента се заемат от пет партии. Тази година изглежда доста вероятно към петте основни партии да се присъедини още една партия, наречена „Естония 200“, която през 2019 г. не успя да достигне 5-процентовия праг. Партията обаче постигна добри резултати на регионалните избори и се надява да ги пренесе и на национално ниво.

Ранното гласуване започна в естонските посолства в чужбина на 18 февруари, а електронното гласуване по интернет е достъпно през цялата седмица, предхождаща вота на 5 март. Ако гласувалите онлайн впоследствие променят решението си, те могат да отидат до избирателната секция в деня на изборите и да гласуват там, като хартиеният вот анулира електронния. Гласуването по интернет може да стане от компютър, като гражданите използват лична карта и четец за карти, както и ПИН кодове за сигурност.

Кои са основните политически играчи?

Естонските гласоподаватели са по-скоро десни спрямо гласоподавателите в други северноевропейски страни и това се отразява на състава на партиите, които влизат в парламента.

Реформистката партия: Известна като „партията на катериците“ в Естония, Реформаторската партия има 34 места в парламента - най-много от всички партии. Оглавявана от министър-председателя Кая Калас, формацията е дясноцентристка либерална партия, която се харесва на млади професионалисти, избиратели с висше образование и въпреки че в нея членуват предимно мъже, тя привлича голяма част от гласовете на жените.

През изминалата година Калас беше много видима на световната сцена, със силни изказвания и твърда позиция по отношение на войната в Украйна, но дали това се отразява на рейтинга ѝ в страната?

Във вътрешен план политиците винаги имат своите поддръжници и опоненти. Кая е сравнително популярна като министър-председател, в момента тя е най-популярният кандидат за премиерския пост, но не бих казала, че е единодушно харесвана.

Мари-Лийс Якобсон, dоцент по политическа социология в Талинския университет

Kaja Kallas Estonia AP Премиерът на Естония Кая Калас гласува дистанционно по интернет. 1 март 2023 г. Снимка: AP

Центристката партия: Ръководена от бившия министър-председател Юри Ратас, Естонската центристка партия е привлекателна за традиционните, по-консервативни избиратели и привлича голяма част от гласовете на рускоезичното население в Естония. Имиджът на формацията обаче пострада заради сключено споразумение за сътрудничество с партията на Путин „Единна Русия“. И въпреки че от партията твърдят, че споразумението никога не е било в сила, те всъщност се отказаха от него едва през март 2022 г., след като Путин започна инвазията в Украйна.

Социалдемократи: Социалдемократите на Естония постигнаха своето най-добро представяне на изборите през 2011 г., спечелвайки 19 места в парламента, но оттогава са загубили половината от представителството си. На тези избори има опасност да паднат под бариерата от 5% за влизане в парламента. Лидер на партията е вътрешният министър Лаури Лаанеметс.

Isamaa: Консервативна, християнска и дясноцентристка, Isamaa загуби две места на последните парламентарни избори и събра малко над 11% от гласовете. Въпреки че в момента е част от управляващата правителствена коалиция, Isamaa (което означава „Отечество“ на естонски) има вътрешно идеологическо разделение по въпроса доколко трябва да се сближи с крайнодясната партия EKRE. В резултат на този спор един от техните депутати се отцепи и създаде своя собствена еднолична партия в парламента.

Консервативната партия EKRE: Крайнодясната партия EKRE е популистка, националистическа партия, която е против имиграцията, иска да запази естонската култура и идентичност и подкрепя премахването на паралелната образователна система за рускоговорящите естонци.

Martin Helme EKRE Estonia AP Кандидатът за министър-председател на EKRE Мартин Хелме. Снимка: AP

Основни теми в предизборната кампания

Най-важният въпрос на изборите е националната сигурност. Повечето основни партии в Естония са съгласни с политиката на сегашното правителство на Калас за затягане на руските санкции и засилване на военното присъствие на НАТО в региона. Балтийската държава, която дели граница с Русия, е сред ключовите членки на пакта от източния фланг и предоставя на Украйна повече оръжия от всяка друга страна спрямо икономическата си мощ.

Бих казала, че има две основни теми на политическата кампания и това са ситуацията със сигурността и разходите за живот, които в известен смисъл са двете страни на една и съща монета. Кризата с разходите за живот е резултат от руската агресия в Украйна, но руската агресия не е нещо ново за нас и ние имаме широк консенсус по въпросите на политиката за сигурност. Основните партии имат само малки различия помежду си.

Мерили Арякас, научен сътрудник в Международния център за отбрана и сигурност в Талин

Някои от тези различия се отнасят до това къде точно се поставя акцентът: Реформаторите искат да се съсредоточат върху оказването на силна подкрепа на Украйна и украинските бежанци в Естония, както и върху подкрепата за членството в НАТО и ЕС.

„Кая Калас повишава тежестта на Естония и ние със сигурност имаме по-голям дял в европейските дела, ако погледнете размера ни. Фокусирането върху ситуацията със сигурността подхожда и на нея, и на нейната партия, и през последната година можем да видим, че се случва известно „сплотяване около знамето“, обяснява Арякас.

От друга страна Центристката партия и EKRE искат да се съсредоточат повече върху въздействието на войната върху разходите за живот, тъй като традиционно получават голяма част от гласовете си от хора с по-ниски доходи или такива, които се нуждаят от по-голяма държавна подкрепа.


А какво става с рускоезичното малцинство в Естония?

В Естония няма откровено проруски партии, но при положение че около 25% от населението се определя като рускоговорящо, логично следва въпросът – а кое е тяхното политическо представителство?

В миналото най-много рускоезични гласове са отивали за Центристката партия, която получаваше между 70% и 90% от техния вот, обяснява Мари-Лийс Якобсон от Талинския университет.

Избирателната активност в рускоговорящите райони по принцип е по-ниска, отколкото при естонските, а този път може да е още по-ниска, защото те трудно решават на кого да се доверят и кого да подкрепят.

Мари-Лийс Якобсон, dоцент по политическа социология в Талинския университет

През последните пет години Центристката партия губи гласове от рускоезичните избиратели, докато EKRE се опитва да привлече тяхната подкрепа, което е известно предизвикателство, като се има предвид антируската им позиция в миналото.

Но подобно на EKRE, рускоговорящото население на Естония е по-консервативно, предпазливо по отношение на правата на сексуалните малцинства, а формацията използва и недоволството от ситуацията с украинските бежанци.

„Дори преди конфликта украинците бяха най-голямата група мигранти, които идваха в Естония и EKRE играеше на тази основа, като казваше, че те идват, за да ни вземат работните места и да държат заплатите ниски. Това беше голям проблем“, казва Якобсон.

Estonia Suvetski Pametnik Tank Премахването на съветски танк Т-34, инсталиран като паметник, в намиращия се близо до границата с Русия естонски град Нарва, Естония. 16 август 2022 г. Снимка: AP

След изборите: Какво следва

Повечето политически експерти смятат, че Реформистката партия на Кая Калас ще спечели изборите, но големият въпрос е кого тя би искала да включи в коалицията си и дали пък няма да бъде сформирано коалиционно управление от други партии.

„Много партии изключиха възможността да направят коалиция с ЕКРЕ, като Естония 200, социалдемократите и дори Isamaa, която преди беше в коалиция с ЕКРЕ и Центристката партия. Този път Isamaa показа, че не би искала отново да влиза в коалиция с тях“, отбелязва Мари-Лийс Якобсон и допълва:

„Реформистката партия, Естония 200 и социалдемократите биха могли да сформират коалиция, защото там има по-естествено припокриване на избирателите. Но от друга страна, това може да се случи и с ЕКРЕ, Центристката партия и евентуално Isamaа“.

Основната разделителна линия в естонската политика, казва Мерили Арякас е „дали си с EKRE или си готов да се изправиш срещу тях“.

„Всичко ще се сведе до едно или две места в парламента. Най-вероятният вариант е коалиция между Реформистката и Центриската партия, ако те успеят да получат повече от 52 или 53 места заедно“, посочва Арякас.