Общество

Ковачевски: Отношенията ни с България са застрашени заради финансиране от трети страни

От Euronews България Euronews България
Kovachevski BGNES New Снимка: БГНЕС

„Отношенията между България и Република Северна Македония са застрашени от хора, групи и политически партии и в двете държави, които са финансирани от трети страни, които също така не искат да видят региона интегриран в ЕС. Това вече е ясно на всеки". Така македонският премиер Димитър Ковачевски коментира отношенията между Скопие и София в интервю за държавната агенция МИА, дадено по време на Мюнхенската конференция по сигурността, предаде БТА.

Според Ковачевски двете държави „трябва да разчитат на комуникация на институционално ниво и запазване на достойнството на институциите и гражданите“. „Ако работим в тази насока, по теми и проекти, които обединяват гражданите, тогава вярвам, че отношенията между двете страни ще бъдат на ниво, достойно за две съседни страни, членки на НАТО и бъдещи партньори в ЕС”, смята министър-председателят. По думите му вече не става въпрос дали, а кога  Западните Балкани ще станат част от ЕС.

„Албания, Северна Македония, Словения, Хърватия, както и Черна гора, вече са страни-членки на НАТО. Черна гора, Албания, Северна Македония, Сърбия започнаха преговори с ЕС. Става въпрос за една различна среда от тази през 90-те години. Регионът се възприема като стабилен, а Северна Македония, като държава, която е фактор за стабилност в региона. Защо? Още веднъж ще подчертая, ние сме страна-членка на НАТО, страна, която започна преговори с ЕС и страна, която председателства ОССЕ, но и страна, която вече е участник в Берлинския процес и Отворени Балкани“, посочва още Ковачевски.

По думите му по време на дискусията Северна Македония на практика е била пример за страна, „която чрез добросъседски отношения и чрез дипломатически усилия” е успяла да реши големите проблеми, които е имала и сега "напредва в европейската интеграция”.

Миналото лято България даде зелена светлина за членството на Северна Македония в ЕК, като парламентът прие т. нар. предложение „Макрон“ но под условия, като най-важното е вписването на българите в Конституцията на страната. Най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ обаче е против това.