Общество

Как да реагираме при земетресение?

От Диана Радева Диана Радева Водещ

„Никога не трябва да имаме основание за паника. Тук е сеизмична зона и това трябва да се знае. Страхът и чувствителността в момента са много високи.“

Това заяви в студиото на „Добро утро, Европа“ доц. Петя Трифонова – заместник-директор на Националния институт по Геофизика, Геодезия и География.

Територията на България се различава много от тези на Турция и Гърция, които са много по-предразположени за земетресения, обясни доц. Трифонова.

„В България също има разломи, но те са източно-континентални и не са толкова големи“, допълни експертът.

Най-сеизмичните зона в България това е зоната Крупник – Кресна. Най-силното земетресение през 1904 г. е било точно там, когато е имало два труса с магнитуд над 7 по Рихтер. Другата изявена зона е Софийската. Имаме Маришка зона – района на Пловдив, Чирпан, а в Северна България е Шабленската зона.

Не може да се каже кога ще има следващо земетресение, посочи доц. Трифонова.

„Първата вълна от сеизмичното огнище причинява вертикално движение. Когато човек усети отчетливи вертикални движения той трябва да е наясно, че става въпрос за близко земетресение. То е някъде около него. След вертикалните движения, започват хоризонталните – това е втората вълна, генерирана от огнището“, обясни ескпертът. 

„Когато се намираме в блок, трябва да си вземем телефона, вода и да отидем под най-стабилното място в апартамента – било то маса, бюро, касата на вратата. Обикновено най-стабилни са касите около вратите на антрето. Терасите са нещо много опасно“, каза още доц. Трифонова.

Целия разговор вижте във видеото.