Около огъня под одеалото: Историята на едно турско семейство след земетресението
Расте броят на жертвите от опустошителните трусове в Турция. Към настоящия момент не са открити двамата български граждани, издирвани в турските градове Антакия и Искендерун, съобщиха от Министерството на външните работи. Посолство ни в Анкара е отправило искане към Министерството на здравеопазването на Турция за предоставяне на информация за евентуално наличие на пострадали български граждани, настанени в здравни заведения в страната. Нашите специални пратеници Юлиян Стоянов и Ирина Иванова са в Пазарджък, където е епицентърът на земетресението. Ето и репортаж на Юлиян Стоянов от тази нощ.
Прах, студ и неяснота. Такива са условията на хиляди турци, които загубиха домовете си след опустошителните земетресения.
Това семейство за първи път се сблъсква с новата реалност. Вместо в топлината и уюта на дома им, от тази вечер живеят в палатки.
Само за няколко часа животът на семейство Гооду се преобръща. Макар и в тежки условия, с типично турско гостоприемство ни посрещнаха във временния им дом.
Къщата ми, колите ми. Нищо нямам. Аз съм пенсиониран автомонтьор. Приключено е с всичко. Нямам пари. Нямам къща. Ето тук сме сега.
Цялото семейство е тук - лели, чичовци, баби, дядовци и деца. Нямат нищо, но се радват, че са се измъкнали живи от този кошмар.
Това е Бадаръ, съпруга на Шуляр. Хвана ме под ръка и ни показа какви са условията в тези лагери.
Одеялата им са от дарители, използват ги като покрив, за да им е топло през нощта. А вътре, макар и опасно, палят огньове в опит да се стоплят.
Атадже тази година е трябвало да завърши училище. До онзи ден преподавала Коран на по-малки деца. Тази вечер иска да предаде едно съобщение:
Турция има нужда от помощ.
И докато повечето от нас могат да си легнат в собственото легло, в собствения си дом, на хиляда километра от България хиляди турци са изправени пред много по-различни условия. Но семейството е щастливо, защото всички са заедно и са живи и здрави.