Пациенти искат по-сериозни реформи или отпадане на ТЕЛК
Нова формула за изчисляване на проценти ТЕЛК, прие правителството. Все още обаче промените не са публикувани, а пациентите очакват и публикуването на Закона за увреждания в Държавен вестник. Въпреки че наредбата внася облекчения, пациентите настояват за сериозни реформи и дори отпадане на ТЕЛК.
Новата формула за определяне на обезщетението за нетрудоспособност, вече ще взема предвид всяко едно увреждане в общата оценка, а не само водещото както до сега. Промяната е чакана отдавна от Веска Събева, която е председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия в България.
Бяха ощетени хората с множествени увреждания. Дали са 5, 10 или 40%, това са множество увреждания. Човек не функционира еднакво ако има увреждане 70% и няма други допълнителни, и един който има същия процент на заболяването и множество други увреждания. Той функционира много по-трудно. За него подкрепата трябва да бъде много по-добра и много по-различна. В този случай към големия процент се добавят още 20% и по този начин човека ще получи съответната подкрепа.
Пожизнен ТЕЛК ще се дава за още 31 заболявания. Въпреки приетите промени обаче, според хората от Центъра за независим живот е нужна цялостна реформа в системата на оценяване:
Реформата в ТЕЛК не трябва да се прави по този начин, както е сега. Реформата в ТЕЛК не изисква увеличаване на броя заболявания. Хората с увреждания имат едно, второ, трето заболяване, което да се отрази в ТЕЛК. Хората с увреждания по принцип имат нужда от подкрепа и тя не бива да зависи от ТЕЛК, затова нашето предложение за реформа в ТЕЛК, е да бъде премахнат ТЕЛК, и на негово място да се ползва така наречената широка медицинска експертиза. Или по-точно сегашната експертиза, при която всеки човек минава през болнично заведение дали по рождение или в следствие на някаква травма след време, започва да има нужда от различна подкрепа за своето увреждане.
Емилия Димитрова от Свищов страда от Множествена склероза. В продължение на три месеца, тя очаква своето решение от лекарска комисия. Заради забавянето, жената е без доходи от октомври и е принудена да оцелява.
На 29 юли 2022 г. Подадох документи в картотеката във Велико Търново. Явих се на 25 октомври, бях прегледана от комисията, бяха ми прегледани документите, и ми бяха казали, че в рамките на една седмица ще получа ТЕЛК решение, но това не се случи. Благодарение на това, че съпругът ми е на работа, той работи на минимална работна заплата, но вие знаете че голямата инфлация изяжда в момента всички доходи. Отоплителния сезон започна, нямахме отоплително средство, просто много трудно.
След промяната в наредбата за ТЕЛК, Емилия няма да има нужда да минава за освидетелстване пред комисия, тъй като заболяването й е дефинитивно. Пенсията по болест, която получава е минималната за нейната група инвалидност.
„Да се отреже, да прекъсне връзката между това да се предлага подкрепа на хората с увреждания в България, на база на ТЕЛК решения“, предлага Митко Николов. „Надявам се и закона да влезе в сила, защото имаме сведения, че за момента още викат на ТЕЛК за ТЕЛК комисии, че още хора чакат и всъщност не се спира този процес,“, казва Веска Събева.
Друга промяна в наредбата гласи, че хората с психични заболявания под 90%, също ще имат право на помощ.
„За момента хората стават по-облекчени, защото когато има дупка между новото и старото решение, те ще получават същите придобивки, които имат в момента. Реформата в ТЕЛК не трябва да е това, защото ние правим кръпка на парче, а не мислим за голямата картина“, допълва Николов. Според Събева пък, „страданието е голямо. Да нямаш пари за хляб, да нямаш пари за нищо и да разчиташ на съседа да ти помага и по някакъв начин да се грижи за тебе. Мисля, че трябва да щадим достойнството на всеки един човек на тази земя, включително и на хората с увреждания“, казва тя.