Общество

До средата на годината може да пуснат 7 километра от скоростния път Ботевград – Видин

От Euronews България Euronews България

Участъкът между Новачене и Скравена от скоростното трасе Видин – Ботевград с дължина от 7 км. може да бъде пуснат за движение до средата на тази година, обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков, който днес който днес инспектира строителството на бъдещия скоростен път от Монтана до Ботевград.

От думите на министъра стана ясно още, че до средата на февруари трябва да стартират процедури за подробен устройствен план и технически проекти за липсващия участък между Враца и Монтана, предаде БТА.

„Не останах никак доволен от състоянието на обхода на Враца и участъка между Монтана и Враца“, отбеляза министър Шишков.

Той напомни, че за въпросните отсечки преди години е имало изготвена оценка за въздействие върху околната среда и концепция за проект, но се е оказало, че трасето е неподходящо.

В тази връзка министърът информира, че до средата на месец февруари ще бъде започната процедура за възлагане на подробен устройствен план и разширен идеен проект за трасето.

„За съжаление участъкът беше просто забравен в годините. Сега вече не е така и хората могат да разчитат, че по най-бързия начин ще бъде възложен проект за трасето“, коментира арх. Шишков.

Той изрази очакване след Великден да започне строителството и на отсечката Ружинци – Монтана.

„Още в първите дни на годината, с първото решение на Министерския съвет, одобрихме отчуждаването на имотите, необходими за изграждането на 41-километровата отсечка. Ще се работи ударно, за да се извърши отчуждаването и да започнем строежа“, увери регионалният министър.

Той изтъкна, че в останалите участъци строителството тече в добри темпове и ще бъдат завършени. Забавяне ще има само заради преправянето на първоначалния проект, от който ще отпаднат заложените кръгови кръстовища, срещу които са протестирали и местните жители през 2020 г.

„Когато е съгласуван проектът през 2020 г., са заложени 3-4 кръгови кръстовища, които са недопустими. В момента сме пред финал на процедурата да бъде внесен и одобрен подробен устройствен план за изменение в участъците с изграждане на пътни възли“, посочи арх. Иван Шишков.

„Единственият начин тунелът под Петрохан да стане, е да се изгради с различен икономически подход, чрез концесия, защото държавата няма да може да го изгради в обозримо бъдеще при нужда от 20 млрд. лв. за всички липсващи магистрали“, коментира още министър Шишков. Той посочи пред представителите на местната власт, че проектът за тунел и довеждащо трасе към София е много важен за целия Северозапад. „В момента АПИ работи в тази посока, има възложена процедура за ОВОС, трасето е ясно. То е с около 80 км по-кратко, отколкото това, което изгражда държавата в момента. При всички положения, ние като служебен кабинет и АПИ, ще форсираме колкото се може по-бързо да се завърши екологичната оценка. Но хората трябва да знаят, че държавата няма да има финансова възможност да завърши скоро това трасе“, подчерта министърът. Той напомни, че само строителството на скоростния път от Видин до Ботевград ще струва над 1 млрд. лв. на бюджета.