Най-малко 1500 демонстранти са задържани след размириците в Бразилия
Бразилските власти започнаха да разследват най-тежкото нападение срещу институциите на страната от възстановяването на демокрацията преди 40 години. Президентът Луис Инасио Лула да Силва обеща да изправи пред съда отговорните за бунта.
Силите за сигурност са задържали най-малко 1500 души, след като поддръжници на крайно десния бивш президент Жаир Болсонаро щурмуваха правителствени сгради в Бразилия. Близо 5 000 души участваха в погрома, при който бяха разграбени сградата на Конгреса, както и президентския дворец и Върховния съд.
"В момента отчитаме щетите, които са настъпили в трите власти на републиката. Имаме стотици, които са задържани и арестите продължават. Не става въпрос за продължаване на изборния процес. Това е тероризъм, държавен преврат и сме сигурни, че огромното мнозинство, ако не и всички бразилци, не желаят това да се случва", каза минитстър на правосъдието Флавио Дино.
Върховният съд на Бразилия отстрани губернатора на столицата от длъжност за 3 месеца заради пропуски в сигурността, довели до разграбването на правителствени сгради. Новият президент на Бразилия Игнасио Лула да Силва се срещна нормално с кабинета си, ден след погрома в столицата Бразилия.
Сред първите мерки, които властите обмислят, е разпръскването на лагер на привърженици на Болсонаро пред щаба на армията в столицата - и на други места. Ход, който може да провокира допълнително напрежение. Обикновените граждани са шокирани от случилото се.
"Не съм съгласна с това, което беше направено, защото това е вандализъм, това е унищожаване на нашето наследство. Ако искате да изразите мнението си, трябва да го изразите по друг начин", казва местна жителка.
Жаир Болсонаро загуби президентските избори от левичаря да Силва. Много от поддръжниците му отказаха да приемат резултата и някои от тях лагеруваха пред сградите на армията в цялата страна, призовавайки за военна намеса. Болсонаро отрече да е насърчавал нападението и заяви, че случилото се е надхвърлило границите на демократичния протест.