Икономика

Проф. Йоаким Каламарис: България трябва да преговаря правилно, за да влезе като фактор в еврозоната

От Марина Матева Марина Матева Водещ

„България трябва да преговаря правилно всичко относно влизането в еврозоната, за да не влезе като „бедния брат“ или като „държава на трета скорост“ – да подпомага останалите големи икономики. Трябва да влезе като фактор в еврозоната.“ Такъв съвет даде в студиото на Euronews Bulgaria икономистът и университетски преподавател проф. Йоаким Каламарис на фона на ценовите сътресения, които изпитва Хърватия след приемането на еврото.

„Ако България не преговаря правилно критериите, с които тя влиза (в еврозоната – бел. ред.), тогава тя ще има по-сериозен проблем, отколкото има Хърватия“, уточни той.

"Цените в България са в пъти по-високи от редица други европейски страни. Ако не бъдат взети мерки, като въвеждане на потребителска кошница с основни продукти, премахване или намаляване на ДДС върху стоките, това ще продължава", посочи икономистът.

 

Видяхте, че в еврозоната има не повишаване на инфлацията, а обратното. Държавите в нея намаляват ДДС на горива, контролират цените, контролират митническите такси както трябва, и по този начин това е един синтезиран макроикономически елемент, който помага за резултата и за финансовото щастие на бизнеса и на гражданите.

„Хърватия също е малка страна. Не мисля, че имаше добрата подготовка за влизане през 2023 година в еврозоната. Инфлацията в тази страна също е висока. Според мен, са влезли неподготвени“, смята проф. Каламарис.

 

Доходите там не са високи, а продуктивността на труда – много ниска, в сравнение с други европейски страни. Мерките, които са взети за влизане в еврозоната, видяхме, че ще ги плащат.

„В момента с България се преговаря за влизане в еврозоната, но едновременно се преговаря и за Шенген. Има геополитически аспекти и процеси, които трябва да се решат“, убеден е икономистът.

„Със сигурност в даден етап ще влезем (в еврозоната – бел. ред.) – въпросът е докъде България е готова да поеме този път. Не само от гледна точка на икономическите параметри, а и на геостратегическите параметри в района“, прогнозира той.

Проф. Каламарис изрази увереност, че приемането на еврото би се отразило положително на икономиката и бизнеса. Според него, премахването на превалутирането от левове в евро облекчава сериозно бизнеса, който в Европа работи с евро.

Затова корпорациите искат и настояват да сме част от еврозоната. Но въпросът е какво ще коства на българското общество и как ще влезе – дали гордо или не – в тази еврозона.

Цялото интервю вижте във видеото.