Какво е значението на споразумението между „Булгаргаз“ и турската „Боташ“?
България ще може да получава до 1,5 млрд. куб. метра газ през Турция през следващите 13 години. Това стана възможно след като "Булгаргаз" и турската държавна енергийна компания "Боташ" подписаха споразумение в София.
Подписаното споразумение ще даде възможност на България да купува втечнен природен газ от голям брой доставчици и да го разтоварва и регазифицира на терминалите в Турция. След това чрез турската газопреносна система ще влиза у нас.
Както всички знаете миналата година имахме проблеми с доставките на втечнен природен газ именно заради липсата на инфраструктура и претоварване на терминала Ревитуса с Гърция.
„Срокът на това споразумение е 13 години, един милиард и половина кубически метра природен газ ще бъдат трансферирани на година. Пет от нашите терминала ще се използват за този процес. Турция разполага със 7 различни линии и терминали за втечнен природен газ“, каза Фатих Дюнмаз, министър на енергетиката на Турция.
След срещата в Министерския съвет турският енергиен министър се срещна и с държавния глава. По време на разговорите бяха заявени намерения за допълнително сътрудничество в областта на енергетиката.
Турция, предвид своето географско положение и инфраструктура, може да съдейства за допълнителни доставки на природен газ от регионите на Каспийско море, Близкия Изток и Източното Средиземноморие. Имаме нужда обаче от още проекти, за да станат тези доставки по-големи.
Президентът Радев покани Турция да вземе участие в проекта Solidarity Ring, който по думите му ще позволи да се доставят бързо големи количества азерски газ.
По инициатива на България в този проект се включиха Румъния, Унгария, Словакия и Австрия. Но Турция със своята инфраструктура е изключително важна за реализацията на този проект, който е ключов за ЕС. Той ще бъде представен официално на 3 февруари в Баку.
За да стига природният газ от Турция до България се очаква да бъде използван Трансбалканския газопровод.