Енергиен експерт: Цената на петрола ще падне в дългосрочен план
Ембаргото си остава, т.е. след 5 декември нито една държава от ЕС, освен България, няма да може да внася петрол по море. Другото изключение са Унгария, Чехия и Словакия, които също имат такава дерогация и могат да внасят петрол.
Това каза пред Euronews Bulgaria енергийният експерт Руслан Стефанов.
В случая това разбирателство за максимална ставка на петрола касае международния пазар. От тази гледна точка, това ще касае и България. Количествата, които ще бъдат доставяни тук, ще трябва да бъдат ограничени до този таван. Все още няма твърдо решение, но още от лятото се говори, че и други страни, като САЩ и Канада, ще се присъединят към налагането на този таван. В случая става въпрос за вътрешно разбирателство в ЕС за този таван, който да бъде част от решението на Г-7. Целта на това упражнение е да се натисне още надолу цената на руския петрол. Той и в момента се продава се определена отстъпка. Това ще намали печалбите на руските компании, на режима в Кремъл, от продажби на нефт.
Още в самото начало на войната стана ясно, че ръководството на „Лукойл“ не съгласно с тази война. „Лукойл“ се превръща в една квази-държавна компания в този случай, която изпълнява политиката на Кремъл. От тази гледна точка, българското правителство си има някакви илюзии, че тази компания ще изпълнява политиките на ЕС и България.
Това, което видяхме в Италия, тази национализация, това е просто защита на националната сигурност и националния интерес на съответната държава. Поради изключителното влияние на тази компания в България, нашето правителство нямаше смелостта да направи това, което трябваше отдавна да направи – да осигури правните основания тази компания да изпълнява своите задължения към българската държава, българското общество и българските потребители. Някой е достатъчно наивен, че да опита да убеди българското общество, че това ще се случи. Няма да се случи, и всъщност ще има известно време някакви драми, и ще се стигне до това, че тази компания или трябва да бъде поставена под особен надзор, или ще трябва да бъде национализирана за определено време. Германия направи това по един елегантен начин, Италия го прави също. Страните си изработиха съответните закони, които са част от законите за национална сигурност.
Това е критична инфраструктура, която не трябва да може да спира, и не бива да спира дейността си. Ако ръководството, или част от ръководството на тази компания, което изпълнява заръките на Кремъл, не е съгласно с това, трябва държавата да я поеме под особен надзор.
Реакцията на Русия ще е пределно ясна – ще спре да доставя петрол на тази страни, които налагат това ембарго. Това обаче ще натисне цената на руския петрол, защото те ще трябва да изнасят за пазари, и то без застраховки, които искат да внасят такъв петрол. Съответно, по този начин ще се осъществи и този таван на цените. Въпреки че Русия може да не го иска, да не изнася за тези страни, които го налагат, от Г-7, останалите страни, чийто пазарен дял ще получи сериозен натиск от руския петрол, например Китай и Индия, те ще бъдат принудени, или дори ще имат мотива, да продават на малко по-високи цени на страните от Г-7. Това е един инструмент, който е много несигурен, неясен. Какъв ще бъде неговият ефект, дали ще има такъв. Но е инструмент, който трябваше да бъде въведен, за да лишим Кремъл от сериозните приходи, които има от петрол. Те му позволяват да води войната в Украйна. Световната икономика вече показва признаци на рецесия, т.е. цената на петрола така или иначе ще тръгне надолу.