Фон дер Лайен: Който е отговорен за замърсяването, трябва да плаща
Концепциите за загуби и щети във връзка с изменението на климата са определящи в дискусиите на COP27 в Шарм ел-Шейх. Идеята е отговорните за замърсяването да плащат за щетите, причинени в развиващите се страни, обясни пред Джереми Уилкс от Euronews председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Това е важна тема и се радвам, че този път тя е в дневния ред на конференцията. Никога досега не е била. Затова сега е важно да се дефинира, а след това да се гледат финансовите ресурси. И не говоря за обещаните 100 милиарда, свързани с измененията на климата, бюджет, в който Европейският съюз изпълнява своята роля с дял от 23 милиарда евро. Имам предвид други фондове, които трябва да оценим.
Най-простият начин може би е данък върху допълнителните печалби на енергийните компании. Защо не се налага?
В законодателството на ЕС току-що отворихме възможност държавите-членки да въведат такъв данък, за да възстановят свръхпечалбите, генерирани от енергийните компании.
Опитвате ли се да убедите други световни лидери да направят същото?
Не е нужно да им казвам, но мога да им покажа, че това работи в ЕС и че държавите-членки използват тези пари за подкрепа на уязвими семейства и предприятия. Това е фокусиран подход и работи добре. Смятам, че енергийните компании трябва да дадат своя принос в кризата.
Една от критиките, отправени от по-бедните към по-богатите страни, е, че те пазят някои от новите технологии за себе си - електрически автомобили, батерии... Има ли достатъчно справедливост в този преход или се опитваме да го направим в Европа и никъде другаде?
Това е много важен момент. Да вземем например трите споразумения на COP27. Едното е с Казахстан за възобновяем водород и батерии. Това, което правим в този случай, е да привлечем инвестиции, включително частни, в региона – следователно Казахстан може да развие своя производствена верига. Но не е само това. Те решават колко да увеличат производството и къде да изнасят.