Свят

Затоплянето в Европа е по-бързо, отколкото в останалата част на света

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

През целия октомври голяма част от Европа преживя необичайно високи температури – плажовете бяха пълни хора – традиционни гледки за лятото, а не за есента. Затоплянето кореспондира с последния годишен доклад за състоянието на климата на континента, съставен от органа за наблюдение на климата "Коперник" на ЕС и Световната метеорологична организация към ООН.

Данните потвърждават, че температурите в Европа са се повишили повече от два пъти в сравнение със средните стойности за света в последните 30 години. Те са се повишавали средно с около половин градус на десетилетие.

Последствията са драматични – между 1997 и 2021 г ледниците в Алпите са загубили около 30 метра от дебелината на леда. Скоростта на топене се ускорява с всяка следваща година и засяга ледниците на все по-голяма надморска височина.

Европа преживя и едни от най-интензивните горски пожари от 3 десетилетия. Някои региони, например Средиземноморието, бяха засегнати повече от обикновено заради жегата и сушата.

Бурите и внезапните валежи бяха с по-голяма честота и интензитет. Твърдата почва вследствие на засушаването изостри проблема с неспособността на земята да абсорбира излишната вода.

Лъч надежда беше, че ЕС намали своите въглеродни емисии с 31% между 1990 и 2020 г. Но има да се свърши още много работа.