България ли е автоморгата на ЕС? Експерт призова за промяна в данъците и повече контрол
България се превърна в автоморга, защото данъчното облагане на превозните средства у нас е доста по-различно от нормалното в останалите европейски страни. В България по-новият автомобил плаща по-скъп данък от стария, поради което се получава едно задържане на автомобилите до една преклонна възраст.
Това заяви в студиото на PrimeTime по Euronews Bulgaria председателят на Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили Христо Христов.
„И така се получава един феномен, че в крайна сметка този автомобил няма смисъл да го предаваш за разкомплектоване, като за 20 лв. може да ти стои до блока“, допълни той.
По неговите думи над 50% от регистрираните в България МПС са над 15-годишни, а над 40% са с възраст над 20 години.
Не е нормално мотопеди и мотоциклети да плащат по-високи данъци от леките автомобили. Това е сезонно превозно средство, сравнително малък двигател, сравнително малко замърсяване. Има мотопеди, които плащат по 150-200 лв, данък, което не е нормално.
„Законът за местните данъци и такси дава право на общинския съвет да варива в едни леки граници – за автомобил от 55 киловата има право да се определи стойност от 0,34 лв. до 1,20 лв., като се умножава мощността по определен коефициент“, посочи Христов и уточни, че коефициентът за старите автомобили коефициентът е 1, докато за тези до 5-годишна възраст е 2,3.
„И става така, че новият автомобил е с 2,3 пъти по-висок данък“, отбеляза той и добави:
„Тази формула трябва да бъде обърната, за да може да се стимулират хората да си закупуват автомобили с по-добър евространдарт“, уточнявайки, че все пак има данъчни отстъпки за автомобили с категория „Евро 4“ или по-висока.
Проблемът е и в контрола на пътя. Аз лично считам, че контролът е нулев. Няма контрол връху старите автомобили. Всички виждаме автомобили в лош външен вид, димят, кой без фар, кой без огледало. Нямаме информация за спрени автомобили за движение в тази насока. А всички ние, пътувайки в Европа, сме пчелички – спазваме, плащаме. Много добре знаем, че там не може да се допусне движение на такъв автомобил.
„Трябва да изберем чистия въздух и здравето на хората пред старите автомобили“, категоричен е Христов.
„Призовавам депутатите един ден да намерят сили да променят тази формула и да имаме едно съвременно данъчно законодателство, в което да облагаме автомобила според това колко той е безопасен и колко замърсява“, обърне се той към народните представители в парламента.
Според Христов трябва да има ограничаване на старите и същевременно преференция за по-новите автомобили.
По думите му промяна на данъците няма да облагодетелства търговците, продаващи автомобили.
За Христов е ненормално в центровете на София и Пловдив да влизат автомобили с „Евро 1“. при положение, че в Австрия въобще са спрели от движение автомобили с „Евро 2“, а от догодина спират и „Евро 3“.
Целия разговор вижте във видеото.