Икономика

Търговци: Идеята за намаляване на цената на горивата няма как да се случи

От Георги Карамфилов Георги Карамфилов Репортер

Партиите в Народното събрание предложиха нови мерки за компенсиране на потребителите заради високите цени на бензина  и дизела, като част от тях включват облагане на свръхпечалбите на производителите на горива.

Идеята е повече добро пожелание, отколкото реална възможност. Това няма как да се случи, защото в момента най-голямата компания продава на вътрешния пазар да кажем дизеловото гориво с около 10 ст. по-добра цена, отколкото е в останалите региони и можем да го закупим ние като вносители, коментира пред Euronews Bulgaria Димитър Хаджидимитров, заместник председател на асоциацията на българските производители, търговци, вносители и превозвачи на горива. Купуваме на топ цена, която няма от кой друг да получим и това се прави на добра воля от „Лукойл“. Така, че не виждам откъде ще ги изсмучат тези 99 ст. или някакъв процент, освен ако компанията не каже, че иска да подпомогне държавата България, допълни той.

В съседна Сърбия пък, от началото на енергийната криза правителството в постави таван на цените на горивата. Всяка седмица ни информират колко е максимално допустимата цена на петрола и дизела. В момента цената на петрола е 1.51 евро, а на дизела около 2 евро. Това е същата цена, на която бяха и миналата година. Днес очакваме ново съобщение от правителството. По неофициални данни научихме, че вероятно цените ще останат същите и през следващите седем дни, предаде Боян Бръкич от Euronews Сърбия.

Румънците пък плащат около седем леи за литър газ, което е приблизително 1.40 евро. За литър дизел плащат около 1.70 евро. Решението, което предложи румънското коалиционно правителство, е да предложи компенсация за горивото на литър, директно на тези, които го продават. По този начин румънските граждани автоматично плащат по-малко, когато зареждат превозните си средства. В началото компенсацията беше валидна само 3 месеца – юли, август и септември, но после правителството анализира ситуацията и реши да удължи мярката до края на годината. Компенсациите се финансират от държавния бюджет и частично от газовите компании. Ако не смятаме въпросната компенсация обаче, цените на горивата в Румъния са се увеличили с 60% през изминалата година. Въпреки това, те остават едни от най-ниските в Европейския Съюз. И по-точно – нареждаме се на осмо място по най-ниска цена на газ, и на шесто по най-ниска цена на дизел, предаде Сониа Теодорио от Euronews Румъния.