Европа

Малмьо експериментира с умна енергия

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

В скандинавските държави от години изследват модели на устойчива икономика. Шведският град Малмьо е типичен пример за употреба на алтернативни енергийни източници, които помагат за намаляване на потреблението на енергия.

И двамата промишлени дизайнери и учители, Олоф и Юки са горди с продуктите, които отглеждат в парцел в Малмьо, Швеция. Разглеждат го като начин за борба с прекомерната консумация.

 

Амбицията на глобалната хранителна система е да осигури всичко по всяко време и на всяко място. Но когато цените на енергията се покачат и има несигурност, тя се превръща в нестабилна система. Трябва да потърсим алтернативни начини за осигуряване на храна.

Олоф Колте, промишлен дизайнер

Малмьо проучва всички пътища за устойчива икономика след петролната криза от 70-те години на миналия век.

 

Вепосипедите представляват повече от една четвърт от градския трафик в този град с 340 000 жители население.

Валери Гориа, международен кореспондент на Euronews

65% от автобусите работят на електричество, останалите – на биогаз, произведен от органични отпадъци.

Биогаз се използва и за повечето камиони за боклук в Малмьо. „Нищо не отива на вятъра. Това е красота, която ми доставя много повече радост да върша тази работа“, казва Исака, работник в чистотата.

Над 600 хиляди тона отпадъци се обработват годишно в специална инсталация, те идват от цяла Европа. Превърнати в тор, органичните отпадъци ще бъдат рециклирани в гориво.

Остатъкът захранва градската мрежа с енергия.

 

Осигуряваме почти 70% от централното отопление на Малмьо. Произвеждаме около 270 000 мегаватчаса електроенергия за една година.

Ан Нерлунд, преподавател по околна среда

През последните 30 години устойчивите политики са помогнали за намаляване на потреблението на енергия в Малмьо с 40 процента.

Но градът не е имунизиран от въздействието на войната в Украйна върху цените на енергията. А те са нараснали 4 пъти от началото на годината, индексирани спрямо европейските пазарни цени и поради намаляване на местните ресурси.