Кабинетът спори с Еврокомисията забранено ли е да изнасяме руски петрол
Временното изключение за България за внос на руски петрол по море не е направено, за да го продава тя на други държави.
Това коментираха днес от Европейската комисия. Изявлението идва само ден след като служебният министър на енергетиката Росен Христов, заяви, че няма изискване на Брюксел да не продаваме внесените руски горива. „Дерогацията не изисква ограничаване на търговията“, каза Росен Христов пред bTV.
Заради специфичното си географско положение, България получи дерогация от санкциите за внос на руски петрол по море за ограничен период от време, до края на 2024 година. Много е важно обаче, че това изключение за България се прави, заради специфичното й географско положение, а не за да го продава на други държави-членки или на трети страни.
По-късно Министерството на финансите внесе уточнения относно интерпретациите, че Европейската комисия е опровергала действията на правителството по отношение на отмяна на забраната за износ от страна на „Лукойл Нефтохим“ на нефтопродукти, произведени в България на базата на внесен суров нефт от Русия.
Както говорителят на Европейската комисия съобщи, на България е дадена дерогация до 31.12.2024 г. да внася суров нефт от Русия, предвид географското й положение и има забрана за износ на внесения суров нефт от Русия за други страни – така наречения реекспорт на внесената стока суров нефт. България няма намерения да прави реекспорт на суров нефт и да нарушава ограничителната мярка, казват от МФ.
Говорителят на Европейската комисия препрати за допълнителни уточнения към секцията въпроси и отговори към Регламента на сайта на Европейската комисия. Конкретният казус е в т. 3 от тях. Там е зададен въпрос относно износът на нефтопродукти, произведени със суров нефт, внесен от Русия. Отговорът е еднозначен, а именно:
Само нефтопродуктите, които са произведени в Русия или се изнасят от Русия попадат в хипотезата на ограничението по чл. 3м, § 1 от Регламента. Например, рафинирани нефтопродукти, произведени в трета държава на базата на руски суров нефт и изнесени за друга държава или трета държава не биха могли да попаднат под санкциите, тъй като те са произведени извън Русия.
Важно е да се отбележи, че ограничаването на износа и вътреобщностните доставки на нефтопродукти, които са произведени от суров нефт и нефтопродукти с произход Русия или изнесени от Русия, ще доведе до значително намаляване на производствения капацитет и ограничаване на дейността на дружествата, опериращи на българския пазар. Подобна мярка ще окаже пряко влияние върху експортния потенциал на страната ни, влошавайки търговското салдо и постъпленията от вътреобщностни доставки и износ, с всички произтичащи от това негативни последствия за бюджета. Осигуряването на безпрепятствен износ е в основата на развитието на националната икономика.
Считаме, че спекулациите по тази тема нагнетяват излишно напрежение в обществото и смятаме за отговорно поведение от страна на различни говорители по темата да представят в пълнота и коректно да интерпретират информацията, казват още от МФ.
Забраната за внос на руски нефт в ЕС беше включена в шестия пакет санкции на Брюксел срещу Русия заради войната в Украйна. Пакетът беше приет през юни тази година и забранява покупка, внос и трансфер на руски нефт и на редица петролни продукти от Русия към ЕС. Временното изключение за България е до края на 2024 г.