На 102-годишна възраст почина прочутият френски художник и майстор на черното перо Пиер Сулаж
Пиер Сулаж, френският художник, станал известен с платната си, отразяващи различните страни на черния цвят, почина на 102-годишна възраст.
Новината бе съобщена от дългогодишния му приятел Алфред Пакмон, който е председател на Музея на Сулаж в родния град на художника Родез, Югозападна Франция.
За абстрактния художник е имало само един цвят: черният. Той прекарва целия си живот в изследване на светлината в него.
"Обичам авторитета на черното, неговата суровост, очевидност, радикализъм", заявява художникът, самимят той винаги облечен в черно.
"Черното е много активен цвят- осветява се, когато го поставите до тъмен цвят", казва в интервю за Агенция Франс Прес през февруари 2019 г.
Творбите на най-продавания френски художник достигат седемцифрени суми. Например платно с дебели черни ивици от 1960 г. беше продадено на търг в Лувъра за 10,5 милиона долара (около 10,4 милиона евро).
Изключително известен във Франция, но по-малко познат в международен план, негови картини висят в над 110 от най-реномираните музеи по целия свят.
За 100-ия му рожден ден през декември 2019 г. беше организирана ретроспектива в Лувъра - рядка чест за жив художник.
ОТВЪД ЧЕРНОТО
Сулаж озаглавява всички свои творби "Peinture" ("Живопис"), като впоследствие ги разграничава по размер и дата на производство.
Когато е около 60-годишен, той преминава от черното към отразяването на светлината от черното - техника, която нарича "outrenoir" ("отвъд черното"). Тя включвала остъргване, копаене и гравиране на дебели слоеве боя с гума, лъжици или малки грапавини, за да се създадат различни текстури, които поглъщат или отхвърлят светлината, отвеждайки го в това, което той наричал "различна страна" от обикновеното черно.
Съобщава се, че холивудски знаменитости, сред които и Алфред Хичкок, са купували творбите му. А през 2014 г. Франсоа Оланд го определя като "най-великия жив художник в света".
ПЕРФЕКЦИОНИСТ ОТ НАЧАЛО ДО КРАЙ
Роден на 24 декември 1919 г., още като дете той е обсебен от тъмния блясък на мастилото.
Той е приет в Националното училище за изящни изкуства малко преди началото на Втората световна война. Първите си творби показва през 1947 г.
Докато съвременниците и приятелите му, като Ханс Хартунг и Франсис Пикабия, се занимават с цветовете, той избира ореховото петно, използвано за мебели, за да създава геометрични творби върху хартия или платно. За известно време дори опитва да маже стъкло с тъмен катран.
На 33-годишна възраст Сулаж участва в престижното Венецианско биенале през 1954 г., а първата му самостоятелна изложба в Ню Йорк е само две години по-късно.
Сулаж е известен и с перфекционизма си: ако не е на 100 процента доволен от дадена картина, -"Изгарям платното. Ако е посредствено, трябва да си отиде."