Добро Утро, Европа

Слънчево затъмнение: На колко време се случва и как ни се отразява

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Слънчевото затъмнение е обикновено астрономическо явление, макар че когато говорим за слънчеви затъмнения никога не звучат толкова обикновено. Пълните са рядкост и можем да ги наблюдаваме веднъж на живота, като следващото ще е 2081 г.

Това каза в студиото на „Добро утро, Европа“ Светослав Александров от списание „Космос“.

Той обясни, че частичните слънчеви затъмнения като това днес са сравнително чести явления. Следващите ще са през 2026 и 2027 г. Александров отбеляза, че днешното е изключително удобно за наблюдение.

„Когато луната застане пред слънцето най-общо казано, тя закрива част от слънчевия диск, като в днешния случай ще закрие една трета или около 35%. При пълните затъмнения цялото слънце бива закрито и виждаме т.нар. слънчева корона“, обясни експертът.

Той допълни, че трябва много да се внимава при наблюдението, за което има специални очила.

„Има и алтернативни варианти – опушени стъкла и стъкла от електрожен, но науката все още не е научила как да регенерираме ретината на окото, всяко едно увреждане на окото може да се превърне в перманентна слепота“, подчерта Александров.

Той обяви, че през следващите месеци предстоят много интересни неща в космонавтиката – през ноември трябва най-накрая да излети лунната ракета Артемида на НАСА. Предстои и една частна мисия на SpaceX Falcon 9, която има силно международно участие. Ако тя бъде успешна, това ще е първият частен космически апарат, успял да кацне на Луната.

Александров посочи, че минералният състав на Луната все още е не е изучен добре, както и лунната атмосфера, която е много по-тънка от земната.

Целия разговор вижте във видеото.