Кирил Желев: Все още не влизаме в дългова спирала
„Все още не влизаме в дългова спирала. България е страната, в която относителният дял на дълга към БВП е сравнително нисък и е между първите три държави. Не би трябвало да има притеснения за това. Би трябвало да има притеснения за какво се ползват тези дефицити, тези дългове.“ Това каза в студиото на Euronews Bulgaria бившият финансов министър Кирил Желев.
Аз бих нарекъл и трите варианта на този бюджет „счетоводни варианти“. Защото не става дума за финанси и за финансова политика, а за това, че трудът на няколко десетки хиляди хора, които са подготвили бюджета и са го финализирали, във втория му вариант остава единствено да бъде подкрепен от Народното събрание.
„Политиките са заложени, програмите са разписани, бюджетната процедура вече е преминала. Остава парламентът да обсъди и да нанесе корекции, които са свързани с дребни промени“, поясни Желев.
„Какво ще стане с растящата инфлация, този въпрос би трябвало да си го зададем още в периода, в който ЕЦБ и Федералния резерв на САЩ започнаха количествените улеснения. След като преминаха тези количествени улеснения, плюс ниските лихви, доведоха до инфлация“, смята финансистът.
Прогнозата на Министерство на финансите и това, което е заложено в бюджета е, че за тази година инфлацията ще стигне може би около 6.4% към края на годината. Пикът е преминал, ще започне намаление на тенденцията. Докато за следващата година те ще достигне 3%. Не мисля, че прогнозите са реалистични.
„Инфлацията е разчетен показател. Проблемът не е инфлацията като инфлация. Когато инфлацията е вече отчетена, това е инфлацията. Проблемът е очакването за инфлация. Ако аз съм един бизнесмен и моите очаквания за инфлацията за следващия месец са 10%, аз вдигам цената на стоката с 10%. Оказва се обаче, че тя е 15%. Тогава аз започвам да губя заради това, че не съм си определил нормално цената“, обясни Кирил Желев.
Цялото интервю вижте във видеото.