Политолози: Депутатите удариха такова дъно, че дори и те се изненадаха на какво са способни
Ние изпаднахме в ситуацията, която дори не беше предвидена от българската конституция. Депутатите осъзнаха, че удрят дъна, на които те самите не са знаели, че са способни. Вече удариха това дъно, в което трябваше да се случи този компромисен консенсус около фигурата на Вежди Рашидов. Това, че избраха най-възрастния, е елегантен изход, но е показателно, че в този парламент никой няма потенциала да се справи сам.
Това коментираха в ефира на Euronews PrimeTime политолозите Марая Цветкова и Георги Проданов.
Оттук нататък натискът за постигане на консенсус за управление е няколко пъти по-голям. Този нулев мандат беше прелюдия, която със сигурност отне от политическия конфликт, който щяхме да видим при първия и втория мандат. Вече би трябвало да се подхожда по-рационално при бъдещото на този парламент и управлението. За мен има оздравителен ефект това, което се случи.
„Тук ставаше въпрос за това да изберем компромисен вариант, тъй като консенсус нямаше. След това да по-малко лошия вариант, стигнахме до най-лошия, прекрачвайки абсолютната невъзможност дори този парламент да се саморазпусне. Тези хора ни тикнаха в една ситуация на абсолютна държавна безтегловност“, отбеляза Марая Цветкова.
В същото време през цялата кампания обясняваха в каква криза сме. Нека да ни покажат, че и те са разбрали в какви кризи сме, защото оставят усещането, че просто си говорят за криза, а ние знаем, че те са с добри финансови възможности и гледат някак си кризите от отстрани от различни ъгли, което не е допустимо за тази ситуация, в която претендират, че се намираме.
„Ако някой социолог измери рейтинга на Народното събрание и „Продължаваме промяната“, сигурно числата ще бъдат около нулата. Това, което се случи показва липсата на политически опит у хората на „Продължаваме промяната“, посочи Проданов.
Според него резултатът от действията на ПП и ДБ е нищо повече от сриване на очакваното доверие и отговорност в тях.
„Дори в ситуацията, в която не харесват дадено мнозинство или някого, има неща, които са по-важни от това да демонстрираме, че сме различни“, добави той.
„Завладяването на държавата не се случи за един, два, шест месеца или няколко години. Завладяната държава беше ефект на снежната топка и омаломощаване на институциите, няма как да се прекъсне тук и веднага и да се върнем към едно друго, идеално въобразено състояние“, смята Проданов.
Според Марая Цветкова „Продължаваме промяната“ са сгрешили със заявката си след изборите, че ще бъдат конструктивна опозиция. По думите ѝ по този начин те са самобламирали номинацията на Никола Минчев за председател на Народното събрание, давайки картбланш на ГЕРБ да казват, че „Промяната“ няма как да имат претенции за председателския пост, след като са опозиция.
„Сега се намираме в ситуацията, в която Вежди Рашидов няма нужните юридически компетенции, а можеше да се избере човек измежду всички останали предложения, може би с изключения на номинацията на „Възраждане“, които са с достатъчно опит, диалогичност и по-оперативни“, подчерта Марая Цветкова.
„Не мисля, че БСП може да промени съдбата си, която е да изчезне по естествени причини. Участието ѝ във властта през последната година даде някакъв шанс да реанимират отделни своите представители и организации, но въпреки това мисля, че отиват към миналото, където е ѝ нейното място“, коментира Проданов последствията за левицата от решението ѝ да подкрепи номинацията на Вежди Рашидов за председател на Народното събрание.
Целия разговор вижте във видеото.