Икономика

Проф. Минасян: За 2 г. от България изтекоха 14.5 млрд. евро

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

18.7% инфлация е височка. Страните в еврозоната са с по-висока инфлация. След като сме вързани за еврото и не можем да проведем каквато и да вътрешна монетарна политика, не можем да кажем, че не сме свързани с нея.

Това заяви в студиото на Euronews Bulgaria икономистът проф. Гарабед Минасян.

Много трагични нотки се чуват напоследък и то от високопоставени личности. Това влияе негативно, защото ако аз съм производител и чуя, че президентът или министър-председателят казват, че идват тежки времена, аз ще си направя сметката и предварително ще калкулирам в разчетите си идващите тежки времена.

 

Всъщност това не е уникална ситуация. През 70-те години изживяхме много тежка енергийна криза. В началото на 70-те цената на нефта се повиши в рамките на половин година 4 пъти – от 3 на 12 долара. След това към края на 70-те и началото на 80-те стана 35 долара.

Усещаме инфлацията по джоба си, но потреблението не си го съкращаваме.

Вътрешна политика за противодействие на инфлацията почти няма. Повече има възможност да се въздейства негативно, т.е. тя да се покачи по-бързо. Потискане на инфлацията не може да има.

До миналата година бяхме с най-ниско ценово равнище в целия ЕС. Бяхме под 50% от равнището в еврозоната. Това е ненормално ниско.

Какви ще бъдат доходите вече е въпрос на макроикономическо управление вътре в страната по отношение на стимулиране на икономическата динамика и растеж. Едно от най-ефективните противодействия на инфлацията е по-активна инвестиционна политика. А инвестиционната динамика у нас е много ниска и абсолютно незадоволителна. В това отношение правителството заслужава сериозен упрек.

Към всичко това трябва да добавим, че има много сериозно изтичане на български капитали в чужбина. За 2020-2021 г. от България са изтекли 14.5 млрд. евро български капитали. Това са пари, които са изработени тук и се изнасят в чужбина. За същия период притокът на чуждестранни капитали е 8.5 млрд. Противодействието би могло да бъде създаването на благоприятен инвестиционен климат.

Вижте цялото интервю във видеото.