The Cube: В кои страни марихуаната е легализирана и в кои – не?
А след действията на Байдън към легализиране на марихуаната, Мария Кръстанова в "The Cube" ще ни припомни в кои страни тя е вече легализирани и в кои все още не е.
След историческите стъпки, които предприема Байдън в посока легализиране на марихуаната, която се смята за най-често употребяваният наркотик, решихме да ви покажем в кои държави марихуаната е легализирана и в кои е забранена със закон. Във всяка държава наказанието варира според приетите регламенти. Законодателството относно терапевтичната употреба на канабис варира в различните държави-членки.
Уругвай беше първата държава в света, която легализира канабиса за лична употреба през 2013 г., като твърди, че вече се усеща разлика в борбата с трафика на наркотици. Канада последва примера на Уругвай през 2018г. През 2021г. пък Малта стана първата страна в ЕС, която също легализира канабиса за лична употреба. Възрастните ще могат да носят със себе си до седем грама марихуана и да отглеждат не повече от четири растения у дома. Пушенето ѝ на обществени места или пред деца обаче ще бъде незаконно.
Няколко други държави, сред които Германия, Люксембург и Швейцария, също обмислят легализиране на марихуаната за лична употреба.
Държави, в които марихуаната е криминализирана: Исландия, Беларус, Словакия, България, Турция, Румъния, Албания, Черна гора, Босна, Унгария, Латвия, Швеция.
В България наказанието за употреба/отглеждане варират между налагане на парична глоба до лишаване от свобода. Румъния легализира марихуаната с медицинска цел.
Държави, в които марихуаната е декриминализирана и легализирана за медицински цели: Португалия, Испания, Италия, Норвегия, Финландия, Естония, Полша, Чехия, Германия, Белгия, Нидерландия (Холандия), Дания, Австрия, Лихтенщайн, Хърватия, Израел, Мексико, Аржентина, Колумбия.
През февруари 2020 г. евродепутатите призоваха страните членки на ЕС да се използва в пълна степен потенциала на лекарствата на основата на марихуана.